COVID-19 Pazarcıyı da Vurdu

Ünye’de Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) nedeniyle pazarcılar zor durumlar yaşıyor. Dünya genelinde koronavirüs hastalığı ekonomi ve sağlık açısından insanlara zarar verirken, pazarcı esnafları da zor durumda bırakıyor.

Her Çarşamba günü Pazar açan esnaflar koronavirüs nedeniyle fiyatların pahalılaştığını ve vatandaşın alım gücünün zorlandığını söyledi. Piyasada meyve ve sebze çeşitlerinin fiyat bakımından pahalandığını söyleyen Pazar esnafı, müşterilerinin ise önceki günlere göre daha fazla dikkatli olduğunu ifade etti.

Her hafta Çarşamba pazarında manavcılık yapan Özgür isimli vatandaş,” Fiyatlar konusunda bu virüsün pek bir etkisi olmadı. Zaten sezon sonu geldiği için fiyatlar ister istemez yükseliyordu. Virüs olduğu için tabi ki eldiven ve maske önemli burada. Ama kronik rahatsızlıkları olanlar için daha çok önemli. Biz pazarcılar olarak zaten eldiven takıyoruz müşteriyle el teması kurmamak için. İnsanlarımız meyve sebzeyi aldıktan sonra bol su ile yıkayacak. Burada ağız temizliği de çok önemli. Ve mümkün olduğu kadar evde kalınmalıdır” dedi.

Aynı pazarda manavcılık yapan Ramazan Gökmen ise,” Patates soğan limon yani yeşillik hariç çok pahalandı.3 liraya aldığımız malzeme şu anda 4,50 veya 4.75 lira oldu. Yeşilliğe geldiğimizde yeşillik biraz daha düşük şu anda. Patates soğan olmasaydı yeşillik güzel gidiyordu ama çok pahalandı. Zaten alım gücüde yoktu vatandaşın.

Ama yapacak bir şey yok. Bizlerin sağlığı için bir şeyler yapılıyor. Vatandaşta virüs konusunda biraz bilinçli olmaya başladı. Ben bugüne kadar pazarda el sürmeden sebze alındığını hiç görmedim. Ama bugün biz vatandaşa siz doldurun desek bile almıyorlar. Yani vatandaş o konuda çok bilinçlenmiş. Eldivensiz veya maskesiz insanımız tabi ki var ama şu anki durum yani çoğunluk eldivenli geziyor. Malzemelere dokunulmuyor bugün o konuda müşterilerimizden çok memnunuz” diye konuştu.