GündemKöşe Yazıları

Borç ve İcra Meseleleri

1-Birinin bana borcu var. Ancak elimde hiç bir belge yok. Elimde hiç bir belge olmadan icraya vermem mümkün mü ?

Evet, mümkündür. Birini icraya vermek için bir belgenin varlığı şart değildir. Ancak şuna dikkat etmek gerekir: İcra takibi açıldıktan sonra borçluya bir ödeme emri gönderilir. Ödeme emrinin tebliğ edilmesinden sonra borçlu tarafından borca itiraz edilirse takip durur. Takibin durmasıyla birlikte borçlunun malvarlığı sorgulanamayacak ve haciz de gönderilemeyecektir.

 

2-Birini icraya verdim. Borca itiraz etti, takip durdu. Şimdi ne yapmalıyım ?

Elinizde diğer belgelere nispeten daha kuvvetli olan bir takım belgelerin varlığı halinde İtirazın Kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Nispeten kuvvetli belgelere sahip olmamanız durumunda ise elinizdeki belgelerin ve diğer delillerinizin durumuna göre İtirazın İptali Davası açabilirsiniz.

 

3-Biri beni icraya verdi. Borca itiraz süresini kaçırmışım, malvarlığıma haciz geldi. Ne yapmalıyım ?

Borçlu olmadığınızın tespiti için Menfi Tespit Davası açabilirsiniz. Ayrıca bu dava ile birlikte malvarlığınızın satışını ve alacaklıya geçişini engellemek için İhtiyati Tedbir talep edebilirsiniz.

 

4-Biri beni icraya verdi. Borca itiraz süresini kaçırmışım. Böyle bir borcum olmamasına rağmen haciz gelir korkusuyla ödeme yaptım. Ne yapmalıyım ?

Ödediğiniz parayı iade almak için İstirdat Davası açabilirsiniz.

 

5-Biri beni icraya verdi. Ödeme taahhüdü verdim. Taahhüt ettiğim zamanda ödeyemezsem ne olur ?

Alacaklının şikayeti üzerine 90 güne kadar tazyik hapsi ile ödemeye zorlanabilirsiniz.

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu