GündemKöşe Yazıları

Boşanma Aşaması!

1-Nişan dolayısıyla nişanlıma hediye vermiştim. Ancak nişan bozuldu. Verdiğim hediyeleri geri almam mümkün müdür ?

Evet, mümkündür. Şayet nişan yüzüğü dışında altın vb. ziynet eşyası hediye ettiyseniz Nişan Hediyelerinin İadesi Davası ile geri almanız mümkündür. Hatta bu hediyeleri sizin yerinize anne-babanız takmış olsa dahi aynı durum geçerlidir. Ancak nişan yüzüğünü geri alamanız mümkün değildir. Yine bunun yanı sıra çiçek, çikolata vb. mahiyetteki mutat hediyeleri de geri almanız mümkün değildir.

 

2-Boşanırken karşı taraftan nafaka almaya hak kazandım. Ancak karşı taraf nafakamı ödemiyor. Ne yapmalıyım ?

Birikmiş nafaka alacaklarınız ile ileride doğacak nafaka alacaklarınızı kapsayan bir icra dosyası açarak karşı tarafa bir icra emri gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Karşı taraf icra emrine rağmen ödeme yapmazsa malvarlığına haciz koydurabilirsiniz. Yine bunun yanında nafakayı ödememe sebebiyle şikayetçi olarak üç aya kadar hapis ile ödemeye zorlayabilirsiniz.

 

3-Eşim ile boşanma aşamasındayız. Ancak birlikte çalışarak aldığımız daire onun üzerine kayıtlı ve mal paylaşımı öncesi bu daireyi kaçırmasından korkuyorum. Ne yapmalıyım ?

Eşinizin bu daireyi kaçırmasını önleyebilmek için tapuya giderek daire üzerine Aile Konutu Şerhi koydurabilirsiniz. Bu sayede eşinizin daire üzerinde tasarruf etmesini engelleyebilirsiniz.

 

4-Eşim ile boşanma aşamasındayız. Ancak düğünde takılan takıların kime ait olacağı hususunda anlaşamıyoruz. Hukuken bu takılar kime aittir ?

Düğünde takılan takıların erkeğe takılanı erkeğe, kadına takılanı kadına aittir. Ancak kadına özgü olan bir takı erkeğe takılmış olsa dahi kadına aittir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu