Alp TvÇevreGündemİlçelerİllerKültür-SanatOrduOrdu Büyükşehir BelediyesiTarımTurizmÜnyeÜnye Belediyesi

Bu Festivallerle Ünye’yi Dünya Tanıyacak

 

Ünye’de bir ilki yapılan Ot Doğal Lezzetler Festivali 27-28-29 Mayıs Ünye’de gerçekleşiyor.

Ünye Belediyesi öncülüğünde Ünye Kaymakamlığı, Ünye Ziraat Odası, Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve köy ürünleri derneklerinin işbirliğinde bu yıl 27-28-29 Mayıs tarihleri arasında ilk kez “Ot ve Doğal Lezzetler Festivali” yapılıyor.

Festival hazırlıkları tamamlanırken Ünye Cumhuriyet Meydanı’na kurulacak çadır ile yöresel lezzetler Dünya’ya tanıtıldı.

 

Sarıkahraman: “Festival Dünya’ya Tanıtılıyor”

Ot festivali programında konuşan Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “ İki yıldır dünyayı etkisi altına alan pandemi durumuyla karşı karşıya kaldı. Bu durum bazı unuttuğumuz değerleri bizlere hatırlattı.  Yerel dinamiklerinin önemini doğal ürünlerin kıymetini, üretimin değerini bilmemiz gerekiyor. Burada ürünlerini sergileyen çok kıymetli çiftçilerimiz yer alıyor. Ürettiğimiz ürünlerin karşılığını alamamakla karşı karşıyayız. Bu anlamda bugünkü doğal ot festivali ile birlikte ürünlerini sergiye çıkarılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Ünye İlçe Tarım Müdürü Ferda Yıldırım ise, “Bugün yöresel ürünlerimizin tüketilerek nesillere aktarılması aynı zamanda da bu lezzetlerin misafirlerimizin tatmasına öncülük eden Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ’ya Ünye Kaymakamı Ayhan Işık’a, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarı Kahraman’a emeği geçen herkese teşekkür ediyorum hayırlara vesile olsun” dileklerini iletti.

 

“Karadeniz’in İncisi Ünye”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Karadeniz’in incisi sahili olan şehir Ünye’mizin turizm açısından çok önemli bir yeri var.  Şehrimizi turizm açısından ziyaret edenler, yöredeki tüm turizmi ilgilendiren destinasyonları harekete geçirmek için elimizden gelen gayreti gösterdik. Tarihi mekânlardan, doğal mekânlara kadar turizmin hizmetine sokmak için her şeyi yapıyoruz. Doğal lezzetler olan gastronomi bölümüyle Ordu’nun 128 adet bitki çeşitliliğinden, yenilebilir olan doğal lezzetlerini ve bunların kıymetini hem anlatalım hem de lezzetlerini tattıralım diye 2020 yılında festivali yapmak istemiştik. Maalesef pandemi nedeniyle dünyayı etkisi altına aldığı için gerçekleştirememiştik. Bu yüzden de ertelemiştik. Her şeyi geride bırakarak bugün standımızı gerçekleştiriyoruz. Biz bunu 1 yıl değil bundan sonra sürekli yapmak istiyoruz. “ diye belirtti.

 

Ordu Büyükşehir Başkan Vekili Celal Tezcan; “ Karadeniz’in incisi Ordu’nun en şirin ve altın gerdanlığı olan Ünye’dir. Bir yere gitmek için önce yola çıkmak gerekir. Sanıyorum bir hedef konmuş. Her hareket eden varlığın enerjiye ihtiyacı var. İnsanda hareket eden birlik varlık olduğu için gıdaya ihtiyaç duyar. Bu yüzden gıda yeni keşfedilmiş bir şey değildir.  Karadeniz’de bizim en çok beklediğimiz böyle bir adımdı ve gerçekleşti. Güney Doğuyu gezenler bilir. Ot baharat çeşitlerini almadan dönmezsiniz. Bu otlar yemeklerin psikoloğudur “ dedi.

 

 

Önemli projenin açılış kurdelesini kesen;  Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, Ak parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, Garnizon Komutanı Bünyamin Dönmez, Ünye Orman İşletme Müdürü Ömer Akça ile gerçekleşti.

 

Haber: Tuğçe Kaymak

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu