GündemEkonomiÜnyeÜnye Belediyesi

Bütçe Gerçekleştirme Oranı %93’lere Ulaştı

Ünye Belediye Meclisi’nin Nisan Ayı olağan toplantısında önemli gündem maddeleri görüşüldü. Başarılı çalışmalarıyla 4 yılı geride bırakan Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Allah’a şükür hiçbir sıkıntılı, yanlış ve şaibeli işlere bulaşmadan tamamen tek derdi Ünye olan bir anlayışla şehrin sorunlarını çözmek ve geleceğe hazırlanması noktasında hizmet etmek için el birliğiyle gayret ettik” dedi. 2022 yılı denetim raporunda Denetim komisyonu ise Başkan Tavlı ve ekibine başarılı çalışmaları nedeniyle teşekkür etti.

 

Ünye Belediye Meclisinin Nisan Ayı olağan toplantısında 2022 yılı faaliyet raporu ve denetim raporunun yanı sıra gündemdeki maddeler de görüşüldü.

 

“Gönül Sofralarımızı Ünye ve Adıyaman’a Kurduk”

Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Başkan Tavlı, Ramazan ayında ilçemizde ve deprem bölgesi Adıyaman’da kurulan gönül sofrası başta olmak üzere çalışmalar hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Başkan Tavlı, “Ramazan ayı ile birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da gönül sofralarımızda hemşehrilerimizle buluşuyoruz. Aynı zamanda yardıma muhtaç, engelli ve yaşlı kardeşlerimizin de evine giderek onların sofralarına misafir olmaya çalışıyoruz. 06 Şubat’ta yaşadığımız asrın felaketiyle birlikte yardım elimizi deprem bölgesine uzatarak yaraların hızla sarılması için mücadele ettik. Bu çalışmalarımız Ramazan ayı içerisinde de devam ediyor ve Adıyaman ilimizde de gönül soframızı kurduk. Ayrıca kurduğumuz sahne ile çocuklarımızın acılarını hafifletmek için etkinlikler düzenliyoruz. Sosyal etkinliklerle onların yaşadığı travmayı hep birlikte atlatmalarını sağlıyoruz” dedi.

 

Ünye Belediye Meclisi’nde Milletvekili Aday Adayı olması nedeniyle meclis üyeliği görevinden istifa eden Zeynep Yazıcı’nın yerine Abdullah Zerey görev alırken, Başkan Tavlı Yazıcı ve Zerey’e başarılar diledi.

 

“Şehrimize El Birliğiyle, Gönül Birliğiyle Hizmet Ediyoruz”

Ünye Belediyesi’nin 4 yılda yaptığı hizmet ve yatırımlardan oluşan tanıtım filmi belediye meclis üyelerine sunulurken Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Şehrimize el birliğiyle, gönül birliğiyle hep birlikte hizmet etmeye, şehrimize değer katmaya ve sorunlarını çözmeye gayret ettik. Burada öncelikle değerli meclis üyelerimize ve mesai arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. 4’üncü yılımızı tamamladık. Allah’a şükür hiçbir sıkıntılı, yanlış ve şaibeli işlere bulaşmadan tamamen tek derdi Ünye olan bir anlayışla şehrin sorunlarını çözmek ve geleceğe hazırlanması noktasında hizmet etmek için el birliğiyle gayret ettik”  diye konuştu.

 

Bütçe Gerçekleştirme Oranı %93’lere ulaştı

Ünye Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Ceyhan Çam ise 2022 yılı faaliyet raporu hakkında meclis üyelerine bir sunum gerçekleştirdi. Çam, “2020, 2021, 2022 yıllar arası karşılaştırmalı gelir durumuna baktığımızda gelirimiz 2020 yılında 78 Milyon 211 bin 720 lira 82 kuruş, 2021 yılında 112 Milyon 640 bin 042 lira 56 kuruş, 2022 yılında ise 213 Milyon 455 bin 798 lira 05 kuruş olarak gerçekleşmiştir. 2022 yılında tahakkuk ve tahsilat oranı ise % 90 oranında gerçekleşmiştir. 2022 yılı gider bütçemiz ise bütçe ve harcama oranına göre %93,17 oranında gerçekleşmiştir” dedi.

 

“Hazırladığımız Bütçenin Attığımız Adımlarla Ne Kadar Gerçekçi Olduğunu Gördük”

Başkan Tavlı 2022 yılı faaliyet raporu hakkında, “Birlikte yaptığımız çalışmalar neticesinde hazırladığımız bütçenin ne kadar mantıklı, doğru ve isabetli olduğuna hep birlikte şahit olduk. Baktığımızda gerçekleşme oranının %93 civarında olması demek her olaya gerçekçi boyutundan bakılarak planlamasının yapıldığını da gösteriyor. Burada da destekleriniz için teşekkür ediyorum” dedi.

 

Denetimden Başkan Tavlı’ya Tam Not

Ünye Belediyesi’nin 2022 yılı Denetim Raporu hakkında Belediye Meclisi’ne bilgi verildi. Hazırlanan raporda “Bütçe sapma oranında %7’lik bir sapmanın çok yüksek olmaması, tahmini bütçe hazırlanırken ve gelir tahminlerinde bulunulurken önceki yılların artış oranlarından yararlanılarak gerçekçi gelir rakamlarına yer verildiği, geçmiş yıllarda yapılan tahsilat oranı ile yapılan harcamaların göz önünde bulundurulduğu ve 5018 sayılı kanun kamu mali yönetimi ve kontrol kanunun 13. Maddesindeki ilkelere uygun olarak bir bütçe yapıldığı ve sonuçlandığı incelenmiştir” denildi.

 

Denetleme Kurulu Üyesi Güdek’ten Başkan Tavlı’ya Teşekkür

Denetleme kurulunda yer alan Belediye Meclis Üyesi Arslan Güdek, “45 gün boyunca gerçekten yoğun bir mesai harcadık. Önceki yıllara nazaran bu sene çok daha başarılı bir belediye buldum. Bu nedenle belediye başkanımız nezdinde birim müdürlerimize ve belediye personellerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Diğer gündem maddelerinin görüşüldüğü meclis toplantısında Ünye Belediyesi ve Adıyaman Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalanması ve ortak iş protokolleri imzalanması için Belediye Başkanına yetki verildi.

Seçimlerin de yapıldığı toplantıda komisyonlara şu isimler seçildi;

 

Encümen

1- Arif Safa Sarı

2- Yılmaz Turan

3- Recep Güdek

 

Tarife Komisyonu

1- Ercan Yıldırım

2- Deniz Benli

3- Samet Tecer

4- Abdullah Zerey

5- Arslan Güdek

 

İçkili Yerler Belirleme Komisyonu

1- Hasan Çarkacı

2- Suna Yerlikaya

3- Sema Kurt

4- Bedri Kesimoğlu

5- Kemal Maral

 

 

Plan ve Bütçe Komisyonu

1- Mustafa Fidan

2- Suna Yerlikaya

3- Hasan Çarkacı

4- Ahmet Dikici

5- Arslan Güdek

 

 

İmar Komisyonu

1- Yeliz Ürer Araz

2- Rıfat Köylü

3- Yılmaz Gürkan

4- Hüseyin Kemaloğlu

5- Kadir Gümüş

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu