GündemAsayişÜnye

Çakmak Mahallesi Ayaklandı – İzin Vermediler!

Ünye Çakmak Mahallesi’nde bir firmanın maden ve kil tespiti yapmak için sondaj yapmak istemesi üzerine bölge sakinleri tepki gösterdi. Bentonit fabrikasının yetkilileri araziye geldi, firmanın çalışmalarını anlattı, mahalleli ise sondaja izin vermeyeceğini söyledi. Çakmak Mahallesi Muhtarı Tevfik Tokaç, “Sen de bir elçisin. Biz sondaja müsaade etmiyoruz. Makineleri kaldır ve gereken yerlere bizim tepkimizi anlat. Fındık bahçelerimiz var, eğer bunu yaparsanız aç kalırız” dedi.

 

Fatsa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren bir bentonit firmasının, Ünye’nin Çakmak Mahallesi Tepeköy mevkisinde maden rezervlerini tespit etmek amacıyla yapmak istediği sondaj çalışmasına bölge sakinleri engel oldu. Yaklaşık 70 kişinin toplandığı arazide firmaya ait sondaj makinesinin çalışmasına izin vermeyen vatandaşlar, herhangi bir aramaya izin vermeyeceklerini ifade etti. Mahalleli ile bir araya gele firma yetkilisinin çabaları da sonuçsuz kaldı.

 

Muhtar Tokaç: “Fındığa Dokunursanız Aç Kalırız”

Bentonit için yapılacak olan sondaj çalışmalarının fındık bahçelerine zarar vereceğini söyleyen Çakmak Mahallesi Muhtarı Tevfik Tokaç, köylülerle bir araya gelen firma yetkilisine “Sen de elçisin, gereken yerlere bizim tepkimizi ve sondaj yapılmasına izin vermediğimizi anlat. Bizim geçim kaynağımız buradaki fındık bahçeleri. Buraları elimizden alırsanız koca köy aç kalacak. ağaçlarımız, havamız, doğamız ve ayrıca ormanlık alandan gelen içme suyumuz zarar görecektir. Mahallemizde çoğu vatandaşımızın geçim kaynağı olan fındık bahçeleri bu alan içerisindedir. Biz de halkımızla beraber sondaj çalışmasına karşı çıkıyoruz. Burada köylü olarak ne maden araması ne de kil aramasına asla müsaade etmiyoruz.Sen görüşmen gereken kişilerle görüş ve makinelerini buradan al.” şeklinde konuştu.

 

Vatandaş: “Fındık Ocaklarımız Giderse Biz Nereye Gideceğiz?”

Sondaj çalışması yapılacak alanın yanında fındık arazisi bulunan mahalle sakinlerinden Halil Al, “Ben 77 yaşındayım ve benim ömrüm bu bahçelerimde geçti. Bizim bu ormanımız, bahçelerimiz ve fındık ocaklarımız giderse biz nereye gideceğiz. Biz işin kötülüğe gitmesi taraftarı değiliz. Burada sondaj istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Vatandaş: “Buraların Kirlenmesini İstemiyoruz”

Sondaj yapılacak alanda fındık bahçesi bulunan bir diğer mahalle sakinlerinden Süleyman Tokaç ise “Benim bu alanda aşağı yukarı 3 tonluk bir fındık bahçem var. Ben de bahçemi çocuklarıma verdim. Ben kendimi düşünmüyorum ama çocuklarımı düşünüyorum. Bu fındık bahçeleri yok olduğu zaman onlar ne yapacak. Kimden ne çare isteyecek? Hafta sonları biz buraya gelerek dinleniyoruz. Buranın kirlenmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Çakmak Mahallesi sakinlerinin bu tepkisi üzerine firma yetkilileri herhangi bir çalışma başlatmadan olay yerinden ayrıldılar.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu