GündemÜnye

Çakmakçı: “Dağ Tavşan Doğurdu!”

Ünye’nin kangren meselelerinden biri haline gelen trafik sorunu, çözüm için bir çalışma beklese de yapılan toplantılardan henüz somut bir sonuç çıkmıyor. Ünye’nin gelişimini yakından takip ederek önerileriyle çözüme katkı sunma gayretinde olan Makina Mühendisi Mustafa Çakmakçı, trafik sorununu değerlendirdi.

Daha önce belediye meclis üyeliği de yapmış olan Çakmakçı,  trafik sorunu ile ilgili olarak Büyükşehirin Mimar Nihat Şen liderliğinde Ünye’de gerçekleştirilen çözüm toplantısını “Dağ fare doğurdu” ifadesiyle yorumladı. Toplantıdan çıkan “Niksar Caddesinin tek yön olması önerisini “Ünye ne hali varsa görsün anlayışı” olarak yorumlayan Çakmakçı, bu sistemin trafiği daha keşmekeş hale sokacağını söyleyerek  kendisinin çözüm önerilerini detaylandırdı. Çakmakçı, Gazeteci Talip Kocakoç’a konuştu.

 

“Ünye Somut Bir Sonuç Bekledi”

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulunan Çakmakçı, “Ne yazık ki beklentileri hiç karşılamayan, hiç gerçekçi olmayan, “DAĞ, TAVŞAN DOĞURDU” mukabilinde bir sonuç. Ünye bu toplantıdan net ve somut bir sonuç çıkmasını bekliyordu.” ifadelerini kullandı.

Makine Mühendisi Çakmakçı şöyle konuştu:

“Niksar Caddesi tek yön olacak da, diğer yön ne olacak? Daracık zikzaklı ara sokaklarda ne halleri varsa görsünler demek bu. Siz o sokakların halini biliyor musunuz mesela? Yolu bariyerle böleceksin. Peki yön değiştirecek bir araç, dairesel kavşağın olmadığı bir yerde nereden dönecek? Demek istiyorsun ki yola girmeden önce ve ya yoldan ara sokaklara girerek başının çaresine bak! O zaman ne olacak? Ana yola girmek istemeyen araçlar, iç yollarda ayrıca bir keşmekeşlik ve daha fazla yoğunluk yaratacak.

Hele bu iç yollarda park etmiş araçlar, inşaat malzemeleri, yük boşaltan kamyonlar, oynayan çocuklar, kapı eşiklerinde bekleyen insanlar, daracık yollar, daracık kaldırımlar, bebek arabaları, engelli araçları, bisikletler, bir oraya bir buraya girmeler; hayal bile edemiyorum… Hadi biz bu çileyi çekeriz de, yabancılara rezil oluruz.”

 

“Çözümün Tek Yolu Yeni Yol ve Geçitler İnşa Etmek”
Ünye’nin faydasına olan çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çeken Çakmakçı, çözümü yeni yol ve geçitler inşaa etmekte buluyor. Gazetemize demeç veren Çakmakçı,

“Görülüyor ki trafik sorunu, trafik akışı belirlenerek çözüleceği sanılmış. Oysa, “trafik akışı” ayrı bir konu, “trafik yoğunluğu” ayrı bir konu. Siz trafik akış yönü belirleseniz de, bu yoğunluk olduğu sürece trafik sorununu çözemezsiniz.

Çözümün bir tek yolu var, yeni yollar ve geçitler “inşa” ederek, bu yoğunluğu farklı bölgelere paylaştırmak. Yeni yol ve geçit inşa senaryosunun olmadığı her plan, trafik sorunu açısından ölü doğar.” şeklinde konuştu.

 

Çakmakçı’nın Önerileri:

Bir kere öncelikle meseleye, bir stratejik acil eylem planı mukabilinde “kısa-orta-uzun” vadeli bir kent politikası olarak bakılmalıdır.

Bu anlayışla yapılması gerekenleri kısa-orta-uzun vadelere paylaştırarak, şöyle sıralayabilirim:

1- Niksar karayolu Ünye’ye girişi, çevre yolu altından ve dere üzerinden, hafif bir viraj ile yönlenerek, tabakhane deresi kenarındaki asfalt yola kendiliğinden düşecek şekilde geçiş “inşa” edilmeli.

Mevcut Niksar caddesinin şehirler arası yol fonksiyonu iptal edilerek ticari- pazar koridoruna dönüştürülmeli. Tabakhane deresinin diğer tarafındaki yol da “inşa” edilmeli ve iki tarafındaki asfalt yolun adı Akkuş-Niksar yolu olarak değiştirilmeli. Mevcut Niksar yolu kavşağı da tabakhane deresi kenarındaki yol ile sahil yolunun kesişimine “inşa” edilmeli. Bunu dört ayda yaparsınız. Yaptığınız anda da Niksar caddesi trafik yoğunluğu yarı yarıya düşer.

 

2- Atatürk mahallesini, Saraçlı mahallesi üzerinden Bayramca mahallesine dikey olarak, bağlayacak şekilde; gerekirse tünel dahi yapılarak, gerekirse ayaklar üzerinden de olsa, geniş ve düzgün bir yol “inşa” edilmesi hayati derecede önemli. Atatürk-gölevi ile Pazaryeri-okullar-Sanayi trafiği sahil yolundan uzaklaştırarak bu yola alınmalı. Bu yol, maliyeti imar rantı ile karşılanarak iki yılda yapılır. Yapıldığı anda da sahil yolu trafik yoğunluğu kalmaz.

 

3- İş bankası yanındaki giriş çıkış iptal edilerek otoparka katılmalı. Belediye caddesinden cumhuriyet meydanına girmeden, lostralar taşınarak, belediye binası ile ziraat bankası arasından “inşa” edilecek yoldan giriş çıkış verilmeli.

 

4- Cumhuriyet Meydanı hamam ile hükümet binası arasından, Kaledere Okulu kenarından Kültür Merkezine yeni bir yol açılmalı. Böylece meydandan pazar yerine ve ya Niksar caddesine geçecek araç, merkezde yoğunluk oluşturmadan doğrudan geçebilecek. Bence bu, bir kaç binanın kamulaştırmasına bile değecek hayati bir ana damar olur. Maliyeti yol üzerine yapılacak imar rantı ve ticari mekanların satışı ile karşılanacak şekilde planlanabilir.

 

5- Sahil yolunun yoğunluğunun ana nedeni mahalleler arasında paralel geçişler olmadığı için, bütün araçların sahil yoluna çıkıp, bir yan mahalleye geçmek zorunda kalınması. Bırakın mahalleyi, şahsımın yıllardır açın dediğim, elli metre yan sokağa geçiş yolu açılmadığı için önce sahil yoluna çıkıp bir U çizmek zorunda kalındığı bariz örnekler bile var. Mutlaka sahil yoluna paralel yol hatları “inşa” edilmeli. Mahallelerden sahil yoluna olan çıkışlar, belli ana çıkışlara alınarak azaltılmalı. Bu çıkışlar mahallelerin en derin noktalarından başlamak üzere sahil yoluna gelen ana yollar şeklinde “inşa” edilmeli. İptal edilecek çıkış yolları cep otoparkına çevrilmeli.

6- Diğer bir husus, bundan sonra Ünye için ikinci bir merkez düşünmek ve yeni yapılacak ve taşınacak kamu binalarını, yeni ulaşım aksları oluşturacak şekilde başka bir merkeze “inşa” etmek.

 

DİKKAT EDERSENİZ “İNŞA ETMEKTEN” BAHSEDİYORUM. YANİ, İNŞA EDİLME SENARYOSUNUN OLMADIĞI HİÇ BİR PLAN, TRAFİK SORUNUNU ÇÖZMEZ.

Bir de il olmaktan bahsediyoruz değil mi? Bir de size bağlanacak ilçelerin trafik yükünü hesap edin… Yok bu kadarını düşünmeyin. Siz on sene sonraki nüfusun yaratacağı trafik yoğunluğunu düşünün. Yok bunu da düşünmeyin. siz yazın her dönem gurbetçilerin arttırdığı trafik yoğunluğunu düşünün…

 

ŞEHİRLER ARASI SAHİL VE NİKSAR YOLUMUZUN YILLARDIR BORDÜRLERİNİN BOYANMADIĞINI, GEÇİT VE TRAFİK ÇİZGİLERİNİN ÇİZİLMEDİĞİNİ HATIRLATAYIM…

15 Temmuz Meydanı etrafına park etmiş araçları, meydanın altındaki kapalı otoparka park ettirmeyi sağlayamadığınızı da hatırlatayım…

En komiği de, Cumhuriyet Meydanı Çınar ağacının dibinde, yolun en dar yerine park etmiş bir araç görmek…

Bir de Ünye’nin aynası olan Adliye binamıza aracınızla bir gitmeyi deneyin… Aman çarşamba günü olmasın…

 

PARA HARCAMADAN ÇÖZÜM KONUŞAN KAFA, BU SORUNU ÇÖZEMEZ.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu