Gündem

“Cansuyu Çınarsuyu Psikososyal Destek Kampı” Kapılarını Depremzedelere Açıyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi, ORKENT A.Ş, Ordu Aile ve Sosyal Hizmetler il Müdürlüğü ve Beni Hafife Alma Platformu arasında imzalanan “Cansuyu Çınarsuyu Psikososyal Destek Kampı” projesinin tanıtım toplantısı Ünye Çınarsuyu Tabiat Parkı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla yeniden halkın kullanımına açılan Ünye Çınarsuyu Tabiat Parkı, sezona hazır hale getirildi. İçerisinde bungalov kır evleri, düğün salonu, restoran, kafe, kamp alanları bulunan tesis bakım onarım çalışmalarının tamamlanmasıyla kapılarını ilk olarak depremzede refakatsiz çocuklar ve depremden etkilenen ailelere açıyor. 6-18 yaş arası çocukların ve yetişkinlerin yerleştirileceği Çınarsuyu Tabiat Parkı, “Cansuyu Çınarsuyu Psikososyal Destek Kampı” projesi kapsamında depremzede refakatsiz çocuklar ve depremden etkilenen ailelere rehabilitasyon merkezi olarak hizmet verecek.
Ünye’ye özgü 4 km’lik plajında bulunan manyetik kumuyla turizmin cazibe merkezlerinden olan Çınarsuyu Tabiat Parkı; içerisinde restoran, kafe, 500 metrekare kapalı, 500 metrekare açık hava düğün salonu, kamp alanları ve 50 adet bungalov ev, 8 adet taş ev olmak üzere toplamda 130 kişinin konaklayabileceği alanları halkın kullanımına sunuyor.

Tesis Kapılarını Depremzedelere Açıyor
Yenilenen yüzüyle halkın kullanımına açılacak olan Ünye Çınarsuyu Tabiat Parkı, çalışmaların tamamlanmasının ardından kapılarını ilk olarak depremle birlikte refakatsiz kalan çocuklar ve depremden etkilenen ailelere açacak.
Depremzedelerin bakım, barınma ve psikososyal ihtiyaçlarına yönelik harekete geçen Ordu Büyükşehir Belediyesi ile bu kapsamda ORKENT A.Ş, Ordu Aile ve Sosyal Hizmetler il Müdürlüğü ve Beni Hafife Alma Platformu arasında “Cansuyu Çınarsuyu Psikososyal Destek Kampı” projesi imzaladı. Bu kapsamda Çınarsuyu Tabiat Parkı Sosyal Tesislerinde projenin tanıtım programı gerçekleştirildi.

Çeşitli Faaliyetlerle Depremzedeler Rehabilite Edilecek
6-18 yaş arası çocukların ve yetişkinlerin yerleştirileceği Çınarsuyu Tabiat Parkında proje kapsamında çocuklara yönelik sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlenecek, çocukların yakın çevre ve toplumla olan ilişkisini düzenlemeye yönelik çalışmalar yapılacak ve kamp programında uzun süreli psikolojik destek ihtiyacı olduğu tespit edilen vakaların 7 günlük program sonrasında takipleri yapılarak ilgili kurumlara bildirilecek.

Toplantıda konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, böylesi bir projeyi depremzede ailelerin de faydasına açmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek hayırlı olsun temennilerini ifade etti.

Vali Sonel: “6 Şubat Sonrası Devlet Millet El Ele Olduk”
Programda söz alan Ordu Valisi Tuncay Sonel ise;
“Özel ve güzel bir günde Ordumuzun güzel Ünye sinde böylesine güzel ve anlamlı bir tesisin güzellikler getirmesini Rabbimizden niyaz ediyorum. 6 Şubat depremi sonrası aziz milletimizin her bir ferdi deprem bölgesi için harekete geçti. Devletimiz milletimiz el ele depremzedelerimizin yanında olduk.
Ordu kocaman bir aile. Bir de Milli Eğitim Bakanımızın katılmasıyla daha güçlü bir hale geldik. Yapışan her şey yöremize yapılıyor. Her kim memleketimiz için bir çivi çakıyorsa Allah ondan razı olsun. Bu yatırımda da emeği geçen herkese teşekkürler ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Uçarmak: “6 Şubat Sonrası Psikososyal Destek İhtiyacı Hep Vardı”

Toplantıya katılım sağlayan Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, tebrik ve teşekkürlerini şu değerlendirme ile dile getirdi:
“Deprem nedeniyle Koordinasyon merkezinde sürekli bir çalışma vardı ve ben de bir fiil orda bulundum. Birinci gün insanlar can derdinde, ikinci gün ölülerini defnetmeye desteği. Ama o ilk andan itibaren psikososyal destek ihtiyacı apaçık ortadaydı. Ünye’de böyle bir tesisin yapılması vesilesiyle emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

Haber: Talip KOCAKOÇ

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu