GündemKöşe Yazıları

Çaybaşı Mesut Olur Mu?

Çaybaşı Mesut Olur Mu?

Yerel seçimler için geri sayım başladı. Her ilçe, her bölge kendine has özellikleri olan yerleşim yerleri. Burada seçmenler adayların sadece partisinin gücüyle değil, aynı zamanda yapabilecek veya bu işi gerekli temaslarla üstesinden gelip gelemeyeceğine bakıyor.

Çaybaşı ilçesinde ki seçimler de diğer ilçelere nazaran biraz farklı bir konuma geldi. İki adayın ikisi de İlküvez mahallesinden, yani her zaman seçimin kaderini İlküvez belirler iken şimdi Çaybaşı belirlemiş olacak. Seçmenler adayları tartıyor, artı ve eksiklerine bakıyor. Mesela İsmet başkan siyaseti iyi bilen okuyan bir yapıya sahip, ancak bunu kullanırken kendi hırsına yenik düşebiliyor. Ak partiden kendi hırsı yüzünden geçtiğimiz dönem Büyük Birlik Partisine geçti ama kazanamadı. Şimdi siyaseti iyi okuduğu için gerekli yerlerle görüşmeyi yapıp o koltuğa tekrar oturmak için Ak partiden aday oldu. Bu adaylık sürecinde en büyük sorun olarak İlküvez’de bir çöp meselesi var. Herkesin kendine göre bir açıklaması vardır, bizim düşündüğümüz çöp meselesi böyle değildi, şöyle olması lazımdı gibi bir çok bahane üretilebilir, ancak seçmen neticeye bakıyor. (Bir de şöyle bir durum var bunu belirtmeden geçemeyeceğim; burada ki çöpe rağmen oylar çoğalıyor sebebini bilmiyorum.) İsmet Yanık bu siyasi manevra ve siyasi gücünü sahaya nasıl yansıtacak onu da görmüş olacağız. Şuan ki durumda işler kolay değil, rakibi de çetin bir ceviz.

Gelelim diğer aday Mesut Karayiğit’e; Yeniden Refah partisinin güçlü bir adayı, diğer adayda olduğu gibi onunda eksi ve artıları var. Artısı şu bana göre İlküvez ve çevresinde seviliyor bir al benisi var. İlküvez’de ki çöp meselesini kaşıyarak kendine oy beklentisi yüksek. Bu sevgiyi sandığa yansıtma işinde ne kadar başarılı olur onu da zaman gösterecek. Eksi tarafı nedir derseniz şöyle izah edeyim, ilçelere çıkıp kamuoyu yokluyorum, öncelikle her bölgede kararsız çok onu belirteyim. Biz diyorlar Mesut Karayiğit’i oda başkanı yaptık, birlikte istişareler yaparken. Ancak mesut Çaybaşı belediyesine başkan olmak istediğini bizimle paylaşmadı, bütün gücün kendinde olduğunu zannediyor. Bu yüzden biz Mesut başkanla istişare yapmadığından dolayı sıcak bakmıyoruz. Daha toy biraz daha pişmesi lazım. Öyle gaza gelip alkış almakla bu işlerin olmadığını kendisi bilir. Bu defa işi Çaybaşı çözecek, burada da siyaseti iyi okuyan ipi göğüsler düşüncesindeler.

Yani seçimlerin kaderi son haftalara kadar süreceğe benziyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu