GündemÜnye

Çeşit Çok Hamsi Yok!

Bu yıl, havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve hamsinin tezgahlara erken veda etmesinin ardından vatandaşlar hamsiyi sofraların da göremeden sezonu kapattı.

Eskiden kasa kasa alınan hamsi, 60-70 liraya ulaşan fiyatıyla vatandaşların alım gücünü zorlarken, hamsiye gelen av yasağı ile birlikte yerini diğer balık çeşitlerine bıraktı.

Hamsinin doğal yaşam alanı olan kıyıların doldurulması ve aşırı avlanma Karadeniz’de hamsiyi yok etme derecesine getirdiğini söyleyen Kaptan Balıkçı Sahibi Ercan Kartal, “ Hamsi Sezonu Bitti” dedi.

Balık sezonunun kapanmasına 2 ay kalırken, balık fiyatlarının da bir türlü düşmemesinin vatandaşın sofrasından eksildiğini belirten Ercan Kartal,

“Hamsi hem tezgahtan hem denizden çekiliyor. Karadeniz’de balık sezonu geçtiğimiz yıllara göre kısır geçiyor. 1 Eylül 2022’de palamut avıyla açılan sezonda şu anda tezgahlarda, mezgit, kefal, somon, alabalık ve çupra gibi balık çeşitlerini satılmaya devam ediyor.”

Bugün Ünye tezgahlarında satılan balık fiyatları ise şöyle, İstavrit 60,  Mezgit 50,  Kefal 50,  somon 120,  Alabalık 80 Levrek çupra 135 lira olarak alıcısını bekliyor.

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu