GündemOrduSiyaset

Çıraklı: “Ünye’nin Geliri Ordu’ya Gidiyor, Yatırım Nerede?”

İYİ Parti Ünye Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı, Ordu Büyükşehir’in Ünye’den her daim aldığını ancak bu alınanları yatırım olarak geri vermediğini ifade etti. Özellikle OSKİ üzerinden değerlendirme yapan Çıraklı, sadece su anlamında 2014-2019 yılları arasında 208 milyon TL Ünye’den gelir elde eden Ordu’nun Ünye’ye ne kadar yatırım yaptığının söylenmediği, tahminen bu rakamın 35 milyon ile kaldığını ileri sürdü.

Ünye’nin Ordu’dan alacağı olduğuna dikkat çeken Çıraklı, bunun Ünye’nin il yapılmasıyla tahsil edilebileceğini söyleyerek “Ordu Ünye’yi sağılan inek olarak görüyor” yorumunu yaptı. İl olma konusunda Ak Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin’in söylemlerini yorumlayan Çıraklı, “Ünye’deki Ak Partililer neden sessiz?” diye sordu.

 

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Talip Kocakoç’a değerlendirmelerde bulunan İyi Partili Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı şöyle konuştu:

 

“Ünye’nin Geliri Ordu’ya Gidiyor, Yatırım Nerede?”

“Numan Kurtulmuş dediğimiz abimiz üst kademede olmasına rağmen ve onun gibi, birçok siyasi ismimiz olmasına rağmen Ünye yatırım ve hizmetlerden tam anlamıyla yararlanamıyor. Büyükşehir olduktan sonra zaten Ünye’de ne varsa Ordu’nun eline geçti.

2014-19 yılları arasında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye’den ne kadar gelir elde ettiğini ve ne kadar yatırım yaptığını sorduğumda bana cevap veren olmadı. Sadece OSKİ cevap verdi ve 208 Milyon lira bir gelir elde ettiklerini ama hizmet ve yatırımı söylemediler. Bunu ben tahmin ediyorum ki OSKİ’nin 5 yılda Ünye’ye yaptığı yatırım 30-35 milyon lira. Yaklaşık 170 milyon para Ünye’den gelir elde edip Ordu’ya geçmiş bir para.”

 

“Büyükşehirden Bu Yana Ünye’den Ne Aldınız, Ne Verdiniz?”

“Ünye’nin Büyükşehir’i ipotek etmesi lazım. O kadar yerlerimiz gitti, bedeller ödedik ve verdiğimiz yerleri geri almak için de bedeller ödüyoruz halen. Hilmi Bey Ünye’ye 150 milyon lira yatırım yaptıklarını ifade etti. Ben bunlara gülüp geçiyorum sadece. Hilmi Bey son 3 buçuk yıldan bahsediyor ama öncesi de olduğunda toplam yatırımı 8 buçuk yılda tahminen fazla fazla söylersek 150 milyondur. Fakat Ünye’den elde ettiği gelir en az 700 milyon lira en az. Bunun haricinde senin geçmişten kalan mülklerin büyükşehire geçti. Ordu’dan alacaklıyız ve bunu Ünye’yi il yaparak tahsil edeceğiz.”

 

“Ünye’nin Temeli Çürüyor”

Kesinlikle Ünye’nin il olması lazım. Üniversitemizin temeli atıldı ancak çürümeye bırakıldı. Kültür Merkezimiz var diyeceğiz ama temeli çürüyor. Ünye siyaseten hem siyaseten abi dediğimiz insanlardan yoksun vaziyette hem de iktidara mensup siyasi irade Ünye’nin geleceğe dönük hizmetlerine yatırım yapmıyor, adım atmıyorlar.

 

“Ünye’deki Ak Partililer 82’ye Sessiz Kalıyor!”

“Ak Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin’in çıkıp da “Ünye’nin il olması ne kazandıracak?” demesi çok yanlış bir ifadedir. Bir il başkanı için çirkin bir ifadedir. Biz muhalefet olarak bunun yanlış olduğunu ifade ediyoruz ama buna cevap vermesi gereken asıl kişiler Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan ve Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’dır. Sessiz kalmak cevap vermemek anlamına gelmez. Demek ki Ünye’nin il olmasını Ünye’dekiler de istemiyor ki sessiz kalıyorlar. Ünye’yi sağılan inek gibi görüyorlar. Sağ tamam da sağman, süt alabilmen için bunu da beslemen lazım değil mi? Ünye’nin maalesef geçmişten gelen bütün birikimleri gitti. Birileri Ünye üzerinden hesap yapıyor ama asıl söz söylemesi gereken insanlar sessiz kalıyor. Sıkıntı burada.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu