GündemİlçelerÜnyeYaşam

Depremzede Aile “ Ünyeliler Bize Kucak Açtılar”

Kahramanmaraş merkezden Ünye Fevzi Çakmak mahallesine gelen 5 kişilik depremzede Dilken ailesi, yaşadıkları korku dolu anları anlattı.

Deprem sabahı sonrası hayatlarının bir anda alt üst olduğunu, malını mülkünü doğup büyüdüğü şehri geride bırakarak 3 çocuğu ve eşi ile birlikte Ünye’ye gelen 36 yaşındaki baba Emrah Dilken, yaşadığı korku dolu anları anlatırken, “ yaşadıklarımızı hangi kelimelere sığdıracağımızı, nasıl ifade edeceğimizi bilmiyoruz. Anlattıkça o anları bir daha yaşıyoruz” dedi.

Tüm Türkiye’yi yasa boğan 10 ilde yaşanan depremin yaralarını sarmak için 85 milyon insanın tek yürek olduğu, adeta kenetlenerek yaraların sarılması için ülkece ayakta durulan günlerden geçerken deprem bölgesinden ayrılan depremzedeler Türkiye’nin farklı illerinde misafir ediliyor.

Bu Şekilde Gelmek İstemezdik !

Kahramanmaraş Merkezden Ünye Fevzi Çakmak mahallesine yerleşen ailelerden biri olan Dilken ailesi, ilçede çok güzel insanlarla tanıştık bize ev açmalarından ziyade kucak açtılar ifadelerini kullandılar.

Baba Emrah Dilken, “ Bu şekilde buraya gelmek istemezdik ama kaderimizde depremzede aile olarak gelmek varmış diyerek sözlerine şu şekilde devam etti;

“ Ünye’ye yazın çocuklarımla tatile gelmeyi düşünüyorduk. Ancak başımıza gelen afet sonrası bir depremzede olarak geldik. Çok üzgünüz. Kahramanmaraş’ta yakınlarımızı dostlarımızı bırakıp geldik. Onlar orada perişan, aklımız hep onlarda. Bu deprem bizde çok büyük panik korku yarattı. Psikolojimiz hiç iyi değil. Evim işim hayatımız orada kaldı. Geri gitmeyi düşünüyoruz ama şartlar uygun olunca gidebiliriz.”

“Memleketimizi Bırakmak Kolay Olmadı”

Annesi babası, abileri ve tanıdıklarını gözü yaşlı memlekette bırakarak Ünye’ye gelmek zorunda olduğunu ifade eden Emrah Dilken, “dağıldık çocuklarımın psikolojisini düzeltmek için gelmek zorundaydım”  şeklinde konuştu.

Yaşadıkları korku dolu anların, sevdiklerinin enkaz altındaki çığlıkları, gördükleri moloz yığınlarının içinde çıkan komşularını yakınlarının gözlerinin önünden gitmediğini, her an deprem olacakmış gibi saatlerce uyanık kaldıklarını belirten baba Dilken,

“ Sanki bütün bu yaşadıklarımız rüya gibiydi.  Otuz saniye içinde her yer yerle bir oldu. Hiçbir şey anlamadan kendimizi enkazın içinde bulduk. Depremi i ilk günü yakınlarımızı enkazdan çıkardık. Çıkaramadıklarımız ölenler vardı. Gücümüzün yetmediği. Allah bir daha o günleri göstermesin. Şuan malımızdan paramızdan bulumuzdan geçtik canımızın derdine düştük. Herkesin çocuğu var. Bu çocukların başında bir anne babası olmalı ki birbirimize destek olalım.”

“Bizim Psikolojik Desteğe İhtiyacımız Var”

Yaşadığı korku dolu anların bir an önce bitmesi için yardımların yanı sıra manevi desteğe daha çok ihtiyaçlarının olduğunu söyleyen 36 yaşındaki baba Emrah Dilken, Ünye halkına seslenerek bizleri ziyaret edin, bizleri dinleyin buna ihtiyacımız var” dedi

Unutmanın ve alışmanın mümkün olmadığı o anları bir nebze olsun hafifletmek adına psikolojik destek almak için yetkililere seslenen Emrah Dilken,

“ Bizler memleketimizi unutmak istemiyoruz. Ancak yaşadığımız o dehşet verici anların bizde bıraktığı psikolojiyi düzeltmek istiyoruz.”

Ünye Halkı Sanki Yıllardır Bizi Bekliyorlarmış Gibiydiler

Yaklaşık 10 gün önce Ünye’ye gelen Dilken ailesi, mahalle sakinlerinin ayarladığı eve yerleşerek kendilerini hiç yabancı hissetmediklerini aileden biri olarak gördüklerini söyledi.

Ünyeli insanların, sıcaklığı, samimiyeti, ilgisi karşında ikinci ailem burası oldu diyen Emrah Dilken,

“ Buradaki insanlarla bir aile oluşturduk. Bize hiç yabancılık çektirmediler. Günü geldiğinde onları burada bırakıp nasıl gideceğiz. Sanki yıllardır bizi bekliyorlarmış da biz gelmişiz gibi kucak açtılar. Artık onların da bir evi Kahramanmaraş’ta var, bizimde bir evimiz burada oldu.

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu