GündemİlçelerSağlıkÜnyeYaşam

Diyabet Tedavi Edilmezse?

İç Haslıkları Uzmanı Doktoru Uzm. Dr. Ali Sezgin, Şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabetin nedenleri ve tedavi süreçleri hakkında Alp Tv’ye verdiği özel röportajıyla anlattı.

Her yıl bir milyondan fazla kişi diyabet nedeniyle hayatını kaybettiğini, hastalığın risklerine rağmen insanların yarısı diyabetli olduğundan haberdar olmadığını vurgulayan Uzm. Dr. Ali Sezgin, Diyabetin tip1 ve tip2 olarak ayrılan metobolik bir hastalık olduğunu söyleyerek, sözlerine şunları kaydetti:

“Şeker haslığı bir diğer adı ile Diyabetin belirtileri çok fazla su içme, idrara çıkma, kilo kaybı veya çok yemek yeme gibi şikayetlerle kendini ortaya çıkararak bu belirtileri bulunmaktadır. Tip 1 ve Tip 2 olarak ayrılan metobolik bir hastalıktır. Tip1 hastalığı dediğimizde daha çok pankreas organlarından salınan insülin miktarının azlığı ile olmaktadır. İnsülin salımı yetersiz ise insülin salımınının etkisizliği veya yetersizliği durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Vücudumuzda insülin eksikliği mevcut ise o zaman tip 1 diyabet dediğimiz daha çok gençlerde ortaya çıkan ve insülin kullanma zorunluluğu olan şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır. Geç kalınmış durumda hastalar koma halinde hastaneye gelmek durumunda kalmaktadırlar.

TİP1 tedavilerinde ilk tedavi insülindir ve zorunludur. Oralantibiyotik denilen diyabet ilaçlarıyla tedavi mümkün olmaktadır. Ömür boyu insülin tedavisi gerekli olan hasta guruplarındandır.”

Uzm. Dr. Sezgin, “Erken Teşhis Önemli”

Diyabetin metobolik sorunların yanı sıra tip2 hastalığının Obez hastalarda daha sık görüldüğünü ifade eden Uzm. Dr. Ali Sezgin, erken tanının hayat kurtardığını belirterek açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“TİP2 Diyabet ise en çok ailevi geçiş olan beslenme bozuklarıyla ilişkilidir. Obez hastalarda daha sık olmak üzere yine insülin salımınının normal olmak üzere şeker değerinin vücutta yükselmesi ve insülin kullanımının azalması ile ilgili bir metebolik sorundur. Burada yapılması gereken daha çok diyet ile birlikte şeker için verdiğimiz oralantibiyotik tedaviler devreye girmektedir.

Eğer şeker hastalığı erken dönemde tedavi edilmezse ya da erken tespit edilmezse, kalp böbrek beyin fonksiyonları, sinir sistemi ile diğer organlarda hasarlar oluşturabilmektedir. Bu yüzden erken tanı ver erken dönüşüm, düzenli takip ile tedavi edilmesi önerilmektedir.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu