Alp TvGündemSağlıkYaşam

Diyetisyenden Ramazan’da Beslenme Önerileri

Diyetisyen Ebru Zeynep Çöp, ramazanda doğru beslenme nasıl olur, nelere dikkat edilmeli gibi merak edilen soruları yanıtladı.

Ramazan ayının uzun zamanlı günlere denk gelmesi nedeniyle, vücudun uzun süre aç kaldıktan sonra bir anda yenilen yemeklerin hem beden hem de sağlık açısından zararlı olduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.

 

Doğru beslenme ile daha sağlıklı oruç nasıl tutulacağına dair bilgiler veren Diyetisyen Ebru Zeynep Çöp şu açıklamalarda bulundu:

 

“İftar ve sahurda doğru beslenme ile başlandığı taktirde daha sağlıklı oruç tutmuş oluruz. Sahur yapılmadığı takdirde veya su ya da yağlı yiyeceklerle geçiştirildiğinde, gün içinde halsizlik yorgunluk olarak metabolizma yavaşlar. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka sahur öğününü atlamamalıyız. Sahurda tüketebileceğimiz zeytin, peynir, yumurta, fındık, ceviz, madem ve tam buğday ekmekleri tüketebiliriz. Dikkat edilmesi gereken noktalar, beyaz undan yapılmış kek, ekmek ve diğer yiyecekler hızlı sindirildiği için çabuk acıkmaya sebep olur. Aynı zamanda tuzlu ve yağlı yiyeceklerden kaçınılması doğru olur. Sahurdan sonra hemen uykuya geçmek yerine 30-40 dakika sonra uykuya geçmek sindirim açısından daha yararlı olacaktır.

 

Oruç tutanların en çok yaptığı hatalardan bir tanesi de iftarda hızlı ve çok fazla yemek yemektir. Yemekten sonra vücutta yaşanan rahatsızlık oldukça rahatsız etmektedir.

 

İftarda orucu açtıktan sonra fazlasıyla yeme isteği olacağından dikkat edilmesi gerektiği vurgusu yapan diyetisyen Ebru Zeynep Çöp,

 

“Orucumuzu bir bardak su ve bir tane hurma ile açabiliriz. Hurma içerdiği lif sayesinde, kabızlığı önleyerek sindirimi kolaylaştırır. Orucu açtıktan sonra bir kâse çorba ile yemeğe devam edilebilir. Çorbadan sonra 10-15 dakika ara vererek midede doygunluk hissinin sağlanması gerekir. Mide rahatsızlıklarını önüne geçebilmek için tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Gazlı içecekler yerine ayran, cacık ve konforsalar tüketilmelidir. Şeker, tansiyon, kalp hastaları, emzirenler ve gebelerin oruç tutması sakıncalı olabilmektedir. Bu kişilerin mutlaka doktor kontrolünde oruç tutmaları gerekir.

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu