GündemİlçelerKültür- SanatÜnyeYaşam

Ekmek Sonrası Baklava Pişiriyorlar!

Ünye’de fırınlarda bayram tatlısı pişirme hareketliliği başladı.

Kurban Bayramı öncesi tatlılarını evde hazırlayan vatandaşlar, pişirtmek için ise fırınların yolunu tutuyor.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar da bayram tatlısı hazırlıklarına başladı. Tatlıcılardan ya da marketlerden hazır almak yerine evde tatlılarını kendileri hazırlayan vatandaşlar, tepsi tepsi hazırladıkları baklavaları pişirtmek için ise fırınlara veriyor.

Ünye’de faaliyet gösteren Boğaziçi Fırını, ekmekten sonra müşterilerine tatlılarını pişirmenin yanı sıra evlerde yapılmış tatlıları gelen taleplere göre pişiriyor. Bayram öncesi en çok baklavaya talep olurken, fırında pişirme fiyatı ise 20-30 lira arasında değişiyor. Müşterilerin evlerinde hazırlayıp getirdikleri tatlıları odun ateşinde pişirdiklerini söyleyen fırın işletmecisi,

“Müşteriler, baklavaları evlerinde hazırlayıp tepsilerde getiriyorlar, biz de güzelce pişirip veriyoruz. Odunda pişiriyoruz, çok güzel ve lezzetli oluyor. Burada belirli müşterilerimiz var, çevremizde yakın olan müşterilerimiz. Baklavaları çiğ halde tepsilerde getiriyorlar, biz de fırınımızda pişiriyoruz. Yoğun bir talep var çünkü çok fazla yapan yer yok. Biz de bu işi severek yapıyoruz. Müşterilerimize yardımcı oluyoruz. Genelde baklava pişimi oluyor” diye konuştu.

Evde hazırladıkları baklavayı pişirtmek için fırına getiren müşteriler, evde hazırladıkları baklavaları fırınlara getirip pişirmenin, lezzetinin çok farklı olduğunu ve çok memnun kaldıklarını söylediler.

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu