GündemÜnyeÜnye BelediyesiYaşam

En Büyük Engel Kalp ve Vicdan!

Engeller aşmak İçin Ünye 100. Yıl mevkiinde başlayan “Engelliler Haftası” kutlaması Cumhuriyet Meydanı’nında son buldu.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması münasebetiyle Ünye Kaymakamlığı, Belediyesi, Engelliler- Sakatlar Dernekleri, Sivil Toplum Kuruluşları,siyasi partiler,okullar, engelli ve aileleri, çok sayıda vatandaşın katılımı ile yürüyüş gerçekleştirildi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de engellilerin karşılaştığı durumlar hemen hemen aynı ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan sorunlarla karşı karşı kalıyorlar. Yaşadıkları sıkıntıları ve zorlukları dile getirseler de seslerini duyuramadıklarını ifade ediyorlar.

Program başlamasının ardından Ünye’nin “Dünkü çocukları ekibi” eşliğinde yürüyüş yapan protokol ve vatandaşlar “Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok” parkartlarıyla birlikte seslerini duyurmaya çalıştılar.

Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yapan Sakatlar Derneği Başkanı Arslan Güdek, herkesin konuşması dile getirmesi gereken sorunları konuşmak için “Engelliler Haftası”nın vesile olduğunu ifade etti.

Ünye Sakatlar Derneği Başkanı Arslan Güdek açıklamalarına şu ifadelere yer verdi;

“Ünye bazında ufak tefek sorunlar hariçi birçok sıkıntımızı hallettik. Ancak sorunlarımızı sadece ilçe olarak düşünmek değil , Türkiye genelinde yaşanan sorunlar hala devam ediyor.Mesliste dosyalar duruyor. Engellilerin sosyal yaşamlarını daha iyi idam etmelerin için devletin elinden tutması gerekiyor. 270 bin engellinin engelli maaşları kesildi. Mağdur olmak istemiyoruz. Şuanki devlet büyüklerimize sözümüz geçmiyor.

Programda en ön saflarda yer alan Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Engelli vatandaşların, engellsiz yaşam adına, görünen sorunların bir bir bertaraf edilmesi için farkındalığı güçlendirmek adına, “10-16 Mayıs Engelliler Haftası”nın vesile olduğunu dile getirdi.

Aynı zamanda bir engelli vatandaşa akülü araba müjdesi veren başkan Tavlı açıklamalarına şu şekilde devam etti.

“ Dün evlerinden dışarıya çıkamayan, sokakta gezmekte utanan  bir ortamdan çıkarak, şuan istihdam, sosyal hayat ve evde bakım konusunda , yerel yönetimlerin imkanlarının geliştirilerek, engellilerinde normal vatandaş gibi hayatlarına devam etmeleri konusunda ciddi yol kat edildi.  Başta cumhurbaşkanımız ve bizler yerel yönetimler olarak her zmaan yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Engelli vatandaşların ailelerininde sorunlarını dile getirdiği konuşmada, insanların, normal vatandaş gibi görmelerini, özellikle dolmuş ve engelli kaldırımlardan büyük sorunlar yaşadıklarını dile getirdiler.

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu