GündemÇevreFatsa

FATSA METRUK BİNALARDAN KURTULUYOR

Fatsa Belediyesi, şehirde kötü görüntü oluşturan, kentin estetiğini bozan kaderine terkedilmiş ve tehlike oluşturan metruk bina ve yapıları yıkarak çarpık yapılaşmayı ve görüntü kirliliğini ortadan kaldırıyor.

Şehrin çeşitli noktalarında bulunan ve mahalle sakinlerini de tedirgin eden binalar Yapı Kontrol Müdürlüğü ekiplerinin tespiti ile yasal işlemlerin yapılmasının ardından, Fatsa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkımı gerçekleştiriliyor.

 

“Vatandaş Şikâyetleri Ve Bölge Taramaları Yapılıyor

3194 sayılı İmar Kanunu’nun 39’uncu maddesi gereğince, kaderine terkedilmiş, kötü görüntü oluşturan, tehlike arz eden kullanılamaz durumdaki metruk binalar tespit edildikten sonra yıkım işlemleri gerçekleştiriliyor. Vatandaş şikâyetleri ve bölge taramaları sonucunda şimdiye kadar tespiti yapılan 26 metruk binanın ise yıkımı gerçekleştirildi. Yıl sonuna kadar 11 metruk binanın daha yıkımı gerçekleştirilecek.

 

“26 Metruk Bina Yıkıldı, Yıl Sonuna Kadar 11 Yıkım Daha Olacak”

Vatandaş şikâyetlerini değerlendirip, yasal zemin oluşturarak yıkımı gerçekleştirilen metruk yapıların ortadan kaldırmasıyla birlikte şehrin çehresini değiştirdiklerini söyleyen Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, metruk yapıların belirlenen program kapsamında yıktıklarını, yapılan incelemeler ve belediyeye yapılan başvurular çerçevesinde bugüne kadar 26 metruk yapıyı ortadan kaldırdıklarını, Aralık ayı sonuna kadar 11 metruk binayı da sırasıyla yıkacaklarını söyledi.

 

“Fatsa’yı Metruk Yapıdan Kurtarıyoruz”

Metruk yapıların yıkım çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade eden Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “Metruk binalar konusunda mahalle sakinleri ve muhtarlarından şikâyetler alıyoruz. Bu binaların farklı amaçlar için kullanıldığı, bağımlıların buraları mesken tuttuğunu duyuyoruz. Bu tür olaylara geçit vermemek için Yapı Kontrol Müdürlüğümüzün kontrolünde encümen kararları çıkartılıyor. Daha sonra bu binaların sahiplerinden onay alınarak yıkım işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar 26 metruk bina yıktık. Önümüzdeki süreçte tespit ettiğimiz 11 metruk binayı yıkacağız. Eski yerleşim merkezi olması dolayısıyla şehrimizde çok sayıda ömrünü tamamlamış metruk yapılar bulunmaktadır. Yaptığımız yıkımlar ile Fatsa’mızı daha estetik ve daha modern görüntüye kavuşturuyoruz” diye konuştu.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu