GündemFatsaKültür- Sanat

Fatsa ve Yöresi Tarihi Kitabı Yayınlandı

Fatsa Belediyesi Kültür yayınları kapsamında Fatsa ve Yöresi Tarihi kitabı yayınlandı. Birinci Cildi 725, ikinci cildi 404 sayfadan oluşan iki ciltlik eserde Fatsa ilçesinin İlkçağlardan Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar yaşanan önemli tarihi olaylar ve mekânlar hakkında yapılan araştırmalarının sonuçları ela alındı.

49 Akademisyen Tarafından 42 Makale Kaleme Alındı

Fatsa Belediyesi, Türk Tarih Kurumu ve Ordu Üniversitesi iş birliğinde 11-13 Haziran 2022 tarihinde Fatsa’da yapılan sempozyumda bildiriler sunulmuş ve katılımcılar tarafından değerlendirilmiştir.  Editörlüğünü Prof. Dr. Sadullah Gülten, Doç. Dr. Murat Özkan, Doç. Dr. Mesut Karakilak, Dr. Kamil Yavuz ve Fatsa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Cevat Erbil’in yaptığı eserde 49 akademisyen tarafından 42 tane makale kaleme alındı. I. Ciltte Eskiçağda, Osmanlı Döneminde ve Cumhuriyetin ilk yılları ile ilgili makaleler II. Ciltte ise arkeoloji ve sanat tarihi ile ilgili araştırmalar yer almaktadır.

“Değerli Bir Eser Ortaya Çıktı”

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar’ı makamında ziyaret eden Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sadullah Gülten, Öğretim Üyesi Doç Dr. Mesut Karakulak, Öğretim Üyesi Dr. Kamil Yavuz ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Cevat Erbil Fatsa ve Yöresi Tarihi kitabını taktim ettiler. Fatsa ve Yöresi Tarihi Kitabında emeği geçen tüm akademisyenlere teşekkür eden Başkan Kibar, “Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler  Müdürlüğü Koordinasyonunda 11-13 Haziran 2022’de yapılan “Fatsa ve Yöresi Tarihi Sempozyumu”nda sunulan bildirilerin kitaplaştırıldığı değerli bir eser ortaya çıktı.”dedi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu