GündemYaşam

Feride Yılgın “Kuru Ekmek Yesem Bana Yeter”

Malatya’dan Ünye’ye gelen Özdemir ailesi, geride bıraktıkları yıkık dökük evleri de olsa bir an önce normale dönerek memleketlerine dönmek istediklerini söyledi.

6 Şubat tarihinde hayatlarının en zor sabahına uyanan 6 kişilik Özdemir ailesi, yaşanan afet sonrası evlerinin yıkıldığını, bir tek canlarının sağ olduğunu diğer her şeyin göçük altında kaldığını, yaşadıkları için şükrederek, memleketlerini geride bırakarak Ünye’de belediyenin ve hayırsever vatandaşların ayarladığı eve yerleştiklerini söyleyen 58 yaşındaki baba Murat Özdemir,

“ Şimdilik burada kalmak zorundayız. Böyle bir felaketi Allah kimseye yaşatmasın “ dedi.

Deprem anında neler yaşadıklarını büyük bir üzüntü içinde anlatan Baba Özdemir, ” Sabah saatlerinde bir anda yataktan düşerek büyük bir sarsıntı ile uyandık. İlk depremde evimiz yıkılmadı. 2. Depremde yerle bir olan evimizden yaşanan felakette komşularımızı kaybettiğimiz için onların cenazesine katıldığımızdan dolayı kurtulduk. Hiçbir eksiğimiz yok. Bu zamanda bu kadar ancak olur buna da şükür.”

“Deprem Sabahı Her Yer Enkaz, Kar ve Yağmur Hepsini Bir Arada Yaşadık “

Deprem sonrası evlerinin bahçesinde bulunan araba garajında 70- 80 kişilik insanın bir araya geldiği hem depremden hem de buz gibi havadan korunmak ne yapacağını bilemediklerini belirten Anne Nurhan Özdemir, “ Yaşlıların ve bebeklerin soğuktan korunması için elimizden geleni yaptık” dedi.

Aynı gün içinde bir yandan soğuk ve yağmur ile bir yandan da 2. deprem felaketini diğer illerde olduğu gibi şiddetli bir şekilde yaşadıklarını, evlerinin enkazında kalan komşularını ve çocuklarını kendi çabaları ile kurtardıklarını ifade eden Nurhan Hanım,

“Depremin 3. Günü Ünye’ye geldik. Yardımsever vatandaşların bulup içindeki her türlü ihtiyaçlarını temin edip başımızı sokacak bir haline getirmişler. Bizi yerleştirdiler. Ünyeli kardeşlerimizden Allah razı olsun. Herkes seferber oldu. Bizim milletimiz çok merhametli bir millet. Devletimiz çok güçlü bir devlet” dedi.

“Kimseden Bir Şey İstemem, Yük Ettirmem Kimseye”

Deprem anında komşularının yardımı ile dışarı çıkmayı başaran 79 yaşındaki Feride Yılgın, yaşadıkları afet sonrası 2 gün arabanın içinde yatarak zaman geçirdiğini, kalp rahatsızlığı olduğu için sağlık sorunlarının devam ettiğini ancak hastaneye gidemediklerini söyledi.

Ünye’ye kızı, 3 torunu ve damadı ile birlikte gelen, ancak kalp rahatsızlığı sebebiyle akrabalarının ve komşularının enkaz altında kalarak vefat ettiğin bilmeyen 79 yaşındaki Feride Yılgın,

“bu yaşıma kadar böyle bir afet ile karşılaşmadım. Kimseden bir şey istemem. yük olmak istemem kimseye. Bir kuru ekmek yesem karnım doyar razı gelirim. Yeter ki kimseye yük olmayayım.” yapılan yardımlar için İlçe Belediyesi ve Kaymakamlığın’ dan Allah razı olsun diyerek,

Malatya’da soğuk hava ve depremin gölgesinde yaşadığı zor anlardan dolayı rahatsızlandığını, Ünye’ye geldiğinde rahatsızlığının hala devam ettiği için ekipler tarafından 2 kez hastaneye götürüldüğünü, her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını ifade etti.

 

“Onlar Sıcak Sobanın Başında Oturdukları Zaman, Bizde Evimizde Rahat Ediyoruz”

Deprem bölgesinin farklı illerinden Ünye’ye gelip misafir olan depremzede aileleri bir an olsun yalnız bırakmayan Ünyeli vatandaşlar, “onlar artık ailemizden biri, onlar rahatsa bizlerde evimizde vicdanımız rahat oturuyoruz” şeklinde konuştular.

2024 seçimlerinde Fevzi Çakmak Mahallesine muhtar adaylığını açıklayan Emine İnan Yılmaz, mahalle sakinleri ve Mahalle muhtarı Hasan Çalışkan ile koordineli bir şekilde çalışarak depremzede ailelere yardımlarını bir an olsun eksik etmeyerek, her şekilde destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

İlçeye gelerek Fevzi Çakmak Mahallesine yerleşen depremzede aileleri bizzat ziyaret edip ilgilenen, bir ihtiyaçları olup olmadığını soran muhtar adayı Emine İnan Yılmaz,

“Allah devletimize milletimize güç kuvvet sağlık versin. Birlik beraberlik içinde bu zor günleri hep birlikte atlatacağız. Ne kadar yardım sever bir millet olduğumuzu bu zor zamanlarda bir kez daha gördük.  Elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Açıklamalarında bulundu.

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu