GündemKöşe Yazıları

Fındık Bahçesi Meseleleri!

1-Fındık bahçemin yolu yok, komşu bahçenin sahibi de yol vermiyor, bahçesinden geçmeme de müsaade etmiyor. Ne yapmalıyım?

Böylesi bir sorun Geçit Hakkı Davası açılmak suretiyle çözülebilir. Yapılması gereken şey genel yola çıkmak için en makul ve mantıklı komşuyu belirleyip ona karşı dava açmaktır. Dava sürecinde mahkeme en makul ve mantıklı yolun bu olduğunu belirledikten sonra geçit hakkı karşılığı bir bedel belirlemektedir. Belirlenen bedelin ödenmesinden sonra davacıya komşu parselin belirli bir kısmından geçit hakkı tanınmaktadır.

 

2-Fındık bahçemdeki müştereklerden biri bana sormadan hissesini bir yabancıya satmış, alan kişi de alırken bana sormadı, şimdi sorun çıkarıyor. Ne yapmalıyım?

Bu sorunu alıcıya karşı açacağınız Önalım Davası ile çözebilirsiniz. Bu durumda mahkeme araştırma ve incelemelerini tamamladıktan sonra satılan hisseyi bedeli karşılığında adınıza tescil edecektir.

 

3-Fındık bahçemdeki diğer müştereklerin hisselerini parasını ödeyerek noter kanalıyla satın aldım, ancak üzerimde görünmüyor. Ne yapmalıyım?

Noterden taşınmaz satışı veya alımı yapmanız mümkün değildir. Taşınmaz alım-satımı yalnızca tapuda yapılabilmektedir. Yaptığınız işlem kuvvetle muhtemel taşınmaz satış vaadi sözleşmesidir. Bu sözleşme ile taşınmaz size devrolmamakta,  yalnızca taşınmazın satışına dair bir söz verilmektedir. Taşınmazın bedelini ödemenize rağmen tapuda adınıza devirden imtina ediliyorsa Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesine Dayalı Tapu İptal ve Tescil Davası açabilirsiniz. Bu davada gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra tapu adınıza devrolmaktadır.

 

4-Bizim dava yıllardır devam ediyor, bitmek bilmiyor. Ne yapmalıyım?

Uzun süren yargılamalar sebebiyle tazminat başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvuru sonucu karar Adalet Bakanlığı ve ilgili mahkemeye gönderilmektedir. Adalet Bakanlığı ve ilgili mahkeme de bu davalara daha çok zaman ayırmakta ve dava süreciniz hızlanmaktadır.

Bunun yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından adınıza tazminat ödemesi de gerçekleştirilmektedir. Burada şuna dikkat edilmelidir: Bu yol bir dava değil bir başvuru yoludur. Yani karşı tarafta kimse bulunmamakta, duruşma yapılmamakta ve başvuru reddolduğu takdirde ilave masraf çıkmamaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu