GündemEkonomi

Fındık Kaç Lira Olacak, Üreticinin Beklentisi Ne? – İşte Detaylar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan hasat öncesi fındık fiyatını açıklamak üzere Ordu’ya geliyor. 30 Temmuz Cumartesi Saat 16.00’da Ordulularla bir araya gelecek olan Erdoğan’ın açıklayacağı fındık taban fiyat merak edilirken beklentiler 3,54 dolar, yani en az 60 TL fiyat verilmesi. Geçtiğimiz sene hasat başladıktan sonra , 11 Ağustosta açıklanan fındık fiyatının bu sene erken açıklanması üreticiyi iyi bir fiyat beklentisi içine soktu.

Ordulu ziraat mühendisleri ve fındık üreticileri, ürünün maliyeti kurtarmadığını, verilen fiyatın en az 60 TL seviyelerinde olması gerektiğini savunuyor. Geçtiğimiz yıl yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan fiyat 26,50 TL idi. Serbest piyasada ise bu rakam sezon sonrası 40 TL üzerine kadar çıktı. 60 liranın dahi maliyeti kurtarmayacağını söyleyen Ordulular, düzenledikleri toplantılarla 70-80 seviyelerine kadar taleplerini dile getiriyorlar.

Bu sezon henüz hasat başlamasa da piyasadaki son fiyatların 40 – 42 lira seviyelerinde olduğu görülüyor.

 

Arslan Soydan: “Üretici 3,5 Dolar Seviyesinde Kur Korumalı Fiyat Bekliyor”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, yaptığıu açıklamada, “Cumhurbaşkanımızın  ‘30 Temmuz Cumartesi Ordu’ya gelerek fındık fiyatlarını açıklayacağım’ demesi fındık üreticilerimizi heyecanlandırdı. İyi bir fiyat bekliyoruz ancak üreticilerin de rakamlar üzerinde beklentisi var. Önceki yıla baktığımız aman 3 dolar üzerinde fiyatın verildiğini gördük, üreticilerimiz de şuanda 3,5 dolar seviyesinde bir fiyatın oluşmasını bekliyor. Buna kur koruması da istiyoruz.” diyerek üreticinin talebini dile getirdi.

Sarıkahraman’dan “Erken Hasat” Uyarısı!

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, üreticinin iyi bir fiyat beklediğini ve bu sene bahçeye girmek için sabırsızlandığını söyledi. Sarıkahraman, taban fiyatın bu sene erken açıklanmasının da beklentiyi arttırdığına dikkat çekerek üreticiye seslendi, “Erken hasat yapmayın!” uyarısında bulundu.

“Fındık dalda ne kadar uzun süre durur ve olgunlaşırsa o derece kıymetlidir. Hem rekolte hem randımana girer.  Özellikle yurtdışından gelen gurbetçilerimiz bağ bahçe işlerini hemen bitirip gitmek istiyor. Ancak bahçeye ne kadar erken girerseniz masrafınız da o derece fazla olur. Fındıkta kalite dengesini bozmayalım. Fiyatı bekleyelim ve yine açıklanacak olan hasat tarihlerine göre bahçeye girelim”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Fındığı Enflasyona Ezdirmeyiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ekranlarında yaptığı açıklamada fındık ürününü enflasyona ezdirmeyeceklerini ve muhalefetin ağzına bakarak rakam açıklamayacaklarını ifade etmişti. Erdoğan açıklamasında;

Şimdi bu hafta sonu mesela ben Ordu’ya gidiyorum. Ordu’da da orada şimdi herkesin beklentisi ‘Acaba fındık fiyatları ne olacak’. Açıklayacağız tabii, işimiz o. Zaten yani çayın olduğu yerde onu açıklıyoruz, buğdayın olduğu yerde buğdayı açıklıyoruz. Şimdi fındığın olduğu bölgeler Trabzon, Ordu, Samsun, Sakarya, Düzce, vesaire onların da artık şu anda mevsimi geldi. Yani alavere dalaverecilere falan işi bırakmadan biz bu açıklamayı yapacağız.Bu açıklamayı yaparken ben Bay Kemal’in ağzına bakıp bir de ortağı hanımefendinin ağzına bakıp da biz rakam açıklayamayız, bizim sırtımızda küfe var. Dolayısıyla bu küfenin gereği neyse biz bu açıklamayı yaparız ama bu açıklamayı yaparken de bütün fındık müstahsilini asla enflasyona filan biz ezdirmeyiz.”  ifadelerine yer vermişti.

 

Kılıçdaroğlu Fındığa 4 Dolar, Akşener 74 TL Fiyat Biçmişti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9 Haziran’da yaptığı Ordu ziyaretinde fındık fiyatının 4 dolar olması gerektiğini,  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise 20-21 Temmuz’da Giresun ve Ordu’ya yaptığı ziyaretti önce Giresun’da sonra Ordu’da fındık fiyatının 74 TL olması gerektiğini ve bu fiyatın da kur korumasına alınması gerektiğini söylemişti.

Haber: Talip Kocakoç

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu