Alp TvEkonomiİlçelerTarımÜnyeYaşam

FINDIK KURDU MÜCADELESİ BAŞLADI!

 

Ünye’de fındık kurdu mücadele zamanı; Sahil kesimde 14 Mayıs, orta kesimde 18 Mayıs ve yüksek kesimde ise 21 Mayıs tarihinden itibaren başlandı.

Bu konu hakkında Alp TV mikrofonlarına açıklamalarda bulunan Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferda Yıldırım, “Bölgemiz için fındık etkili olduğu için tabi ki fındığın ana zararlarından olan fındık kurdu mücadelesi başladı. Fındık kurdu mücadelesi tarihi 14 Mayıs itibari ile 250-500 rakım arası orta kuşakta da buğun itibari ile mücadelede yer aldı. 500 rakım üzeri yüksek kuşakta bu hafta sonu 21 itibari ile ilaçlama tarihi başlıyor” diye belirtti.

İlaçlama Neden Önemli?

İlaçlamanın önemi anlatan Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferda Yıldırım, “ Bu zararın önüne geçmek için bu ilaçlamanın önce yapılması gerekiyor.  Bu zarar iki şekilde oluyor. Yumurtlama şekliyle dişi bir fındık kurdu toplamda 42 adet fındığa yumurtasını bırakıyor.  80 adette beslenme suretiyle toplamda 120 adet fındığa zarar vermektedir. Yani bir çift fındık kurdu toplamda 200 adet fındığa zarar veriyor.  İlaçlamada başarıyı artırmak amacıyla rüzgârsız, sakin havalarda akşam saatlerinde olması gerekiyor” diye söyledi.

Mücadele İçin…

Müdür Yıldırım, “ Sabahın erken saatlerinde fındık bahçemize giderek 3 buçuk metre ebadında beyaz çarşafa 10 dekar bir bahçe için 10 adet fındık ocağını sirkelenmesi şeklinde eğer iki adet ergin fındık kurduna rastlanırsa ilaçlama gerçekleştiriliyor. Herhangi bir ergine rastlanmasa ilaçlamaya gerek yoktur. İlaçlama esnasında hiçbir şey yenilip içilmemeli gözlük, maske, eldiven, tulum ve çizme mutlaka giyilmelidir. İlaçlama bittikten sonra mutlaka bütün vücudumuz bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. İlaçlama yapılan bahçelerde 10 gün süre ile hayvan otlatılmamalıdır” dedi.

Haber: Tuğçe Kaymak

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu