GündemEkonomi

Fındık Yevmiye Ücreti Nasıl Belirlendi?

 

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, açıklanan fındık işçi yevmiyesi üzerine verilen tepkilere cevaben konuştu. Sarıkahraman 216 liralık yevmiye ücreti, 800 liralık patoz ve diğer ücretlerin asgari ücret oranları baz alınarak yapılan bir çalışma sonucunda ortaya çıktığını ifade etti. Enflasyon ve asgari ücret üzerinden değerlendirilen rakamlara ilişkin konuşan başkan, “İşçi de alın terini almak istiyor” dedi.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 2022 yılında fındık işçisinin yevmiyelerinin asgari 216 lira olarak belirlendiğini, patoz ücretinin ise 800 lira olarak belirlediklerini açıkladı.2021 yılında 120 lira olan günlük asgari fındık yevmiye ücreti 2022 yılında 216 lira oldu. Yani mal sahipleri tarım işçilerine günlük 216 liradan az para veremeyecek.

 

“İşçi Hak Ettiği Ücreti Almalı!”

Artan enflasyon nedeniyle fındık işçilerinin en çok merak ettiği konuların başında gelen yevmiye hakkında Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Karadeniz’in en önemli hasadı olan fındık yevmiyesinin asgarisi baz alındığını” söyledi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman Fındık yevmiyesi hakkında gazetemize değerlendirmede bulundu:

“Bu rakamlar çok titiz çalışmalar sonucunda oluştu. İşkur İl Müdürlüğü ile Koordinasyon Kurulu Başkanlığı ile birlikte süren çalışmalar sonrası bu rakamlar meydana çıktı.  Biz eğer alın terimizin karşılığını nasıl almak istiyorsak, fındık bahçesinde çalışan insanlarda alın terinin karşılığını almak istiyor.  Onların hak ettikleri parayı vermemiz lazım. Biz her şeyin asgarisini yapıyoruz.  Bazı vatandaşlar diyor ki bu fiyata işçi varsa getirinde çalıştırayım. Kardeşim senin varsa fazla ver 250 lira ver 300 lira ver. Çok baba yiğitsen 500 lira verirsin. Biz bu işin asgarisi üzerinden gidiyoruz. Tuik nasıl asgari ücret artışını enflasyonla belirliyorsa, bizde bu enflasyon ve asgari ücret üzerinden asgarisini belirliyoruz” dedi.

Haber: Tuğçe KAYMAK

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu