GündemÜnye

Fuarda Fındık Üreticilerini Kurtaracak Proje

Fevzi Çakmak Ortaokulunda TUBİTAK 4006 Bilim Fuarının açılışı gerçekleşerek öğrenciler hazırlamış oldukları projeleri sundular.

Geleceğin bilim insanları olmaya aday öğrencilerin, birbirinden yetenekli projelerini anlatan mucitlerin heyecanları gözlerinden okunuyordu.

25 proje ve 16 danışman öğretmen ile TUBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın gerçekleştiği Fevzi Çakmak Ortaokulu, böyle güzel başarılara imza attıkları için hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin mutlulukları dikkatlerden kaçmadı.

Fen Bilimleri Öğretmeni ve aynı zamanda Proje Yürütücüsü olan Yaşar Osmankadıoğlu, proje hakkında Alp Tvye verdiği röportajında, birbirinden farklı ve özel projeler olduğunu belirterek açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“ Projelerin 7 tanesi araştırma, 8 inceleme ve 10 tanesi tasarım olmak üzere toplamda 25 projeden oluşmaktadır. Ayrıca Bilişim ve Müzik öğretmenlerinin açtığı stantların yanı sıra Özel öğrencilerin açtığı stantlarda yer almaktadır. Her şeyden önce asıl amacın öğrencilerin sosyal yönüne geliştirerek, öz güven aşılamaktır.”

Fevzi Çakmak Ortaokulunun hazırladığı projeler içinde en gözde olan proje içinde yer alan ve dikkatleri üzerine çeken  “ Islanmayan Fındık” projesi ile Karadeniz’in yağmurlu günlerinin hiç bitmediği, özellikle fındık aylarında daha çok önem arz eden fındığı kuru yerde muhafaza etmek sıkıntısını herkesin çektiği üreticileri bu sıkıntılardan kurtara

Projenin amacı olarak önemli bir başarıya imza atan öğrenciler, Fındık sahibinin evde olmadığı zamanlar, yağmur sensörüne gelen yağmur damlaları ile tenteyi kapatarak fındıkların ıslanmasını önlüyor. Ayrıca geliştirdikleri sistem ile telefondan dav kontrol edebilme özelliğine sahip bir projeye geliştirdiler.

Açılışa davet edilen protokolün hiç birinin davete icabet etmemeleri, Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz’de dahil hiç kimsenin olmaması öğrenci ve öğretmenlerde üzüntüye sebep olsa da, öğrencilerin heyecanlı bekleyişi fuar boyunca devam etti. Ancak bekledikleri ve umdukları gibi olmadı.  Okul olarak hiçbir projeye katılmadıklarını belirten öğretmenlerin haklı sitemi bir kez daha haklı olduklarını gösterdi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu