GündemÇevreEğitimYaşam

GELECEK İÇİN ATIKTAN TERTEMİZ HAYATA

Ünye Meçhul Asker Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin 21. Yüzyılda geri dönüşüme dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amaçlı yaptıkları projeyi, Cumhuriyet Meydan’ında açtıkları sergiyle tanıttılar.
Atık olan malzemelerden elde edilen eserlerini büyük bir özveri ve keyifle anlatan öğretmen ve öğrenciler, daha yaşanabilir ve nefes alınabilir dünya için herkesin hassasiyet göstermelerini gerektiğini vurgulayarak, bu farkındalığa dikkat çekmek için çağrılarda bulundular.

Yaşanabilir Dünya İçin Çalıştılar

Ünye’nin her noktasından buldukları atıkları bir araya getirerek ortaya muhteşem eserler çıkardıklarını söyleyen Meçhul Asker Ortaokulu Teknoloji Tasarım Öğretmeni olan Nuray Atay,
“Yapılan çalışmalarımız tamamıyla derslerden bağımsız. Geri dönüşüme katkı sağlamak için yapılan çalışmadır. Öğrencilerin atık olan malzemelerden cam şişeler, kavanozlar, teneke kutular, kravatlar vb. atılabilecek bütün malzemelerden geri dönüşüme nasıl değerlendirebileceğimizi Ünye halkına göstermek istedik. Çocuklar bu projeye canı gönülden çalıştılar.
Dünyamıza sahip çıkalı onlar bizim geleceğimiz diyen Nuray Atay, evlatlarımıza bırakacağımız en büyük mirasımız olan dünyamızı attığımız çöplerle yaşanamaz hale getirmeyelim” çağrısında bulundu.

Çevreden araştırıp toplayarak ortaya fikirlerini ve düşünlerini anlatan bir eser çıkaran ortaokul öğrencisi Ceylin Öztürk, “ projemiz bizim için çok hassasiyet içeriyor. Dünyada bu kadar vurdumduymaz bir şekilde davranıp hunharca harcama yaparken, onların çöp diye gördüğü atıkları bizler doğaya tekrar kazandırdık.
Dünya’ya bir çağrıda bulunan Ceylin yaptığı çağrı ile çevredekilerden büyük bir alkış aldı. Dünyaya seslenen öğrenci çağrısında, “ Herkes yaşayıp hayatı son bulacak. Ancak bu dünyanın geleceği var bunlarda bizler olan çocuklar. Lütfen gelecek için çocuklarınız için dünyayı kirletmeyin” dedi.
Meçhul Asker Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi Ceren Naz Küçük, atık malzemelerden yapılan projelerin olması ayrı bir anlam ifade ediyor diyerek, evde yumuşatıcı kutuları kullanarak çöplerden yaptıkları vazo yaptım. Etraftan topladığım kuru dallar, yün ipleri ile süsleyerek ne derece önemli olduklarını gösterdim.
Yağız Berkan Sönmez öğretmenleri sayesinde sıfır atık projesini tanıdıklarını ve çalışıp çabalayarak doğayı korumak adına katkı sağladıklarını için çok mutlu olduğunu ifade eden Sönmez, “Ağaçların kesilmesini sevmiyorum. Bir ağacın kesilmesi bir canının kesilmesi gibi bir şey.

Alp Tv mikrofonları aracılığı ile tüm dünyaya çağrıda bulunan Yağız Sönmez, yaptığı yağlı boya çalışmasında anlatmak istediği şeyin, canlıların güzelliğini, ağaçlar kesilirse kuşların yuvasız kalacağını ve ağaçlar kesildiğinde onları yuvasız bıraktıklarını göstermek amaçlı yaptığını ifade etti.

Haber: Gülten KODAL

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu