GündemEkonomi

Genç Mühendis Umut Tiryaki, Projeleriyle Geleceğe Güveniyor!

Ünye’nin yetiştirdiği değerlerden olan çiçeği burnunda inşaat mühendisi Umut Tiryaki, Ünye için hayalleri olduğunu söyledi. Henüz okuldan yeni mezun olan genç mühendis, Alp Tv ekranlarında yayınlanan “İşin Aslı” programında Gazeteci Talip Kocakoç’un sorularını yanıtladı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nden mezun olan ve hayal ettiği projelerle şehirlere adeta yeni bir fotoğraf çeken Tiryaki, baba mesleği olan mühendisliği okul çocukluktan bu yana çok sevmiş ve okul hayatının ardından sektöre girmiş.

Ailesi de dededen babaya inşaat ve yap-sat işleriyle ilgilenen Umut Tiryaki, büyüklerinin yolundan giderek onların gösterdiği yolu bir adım ileri taşımak gayretinde. Daha yeni mezun olsa da bu piyasanın içinde var olduğunu göstermek üzere kolları sıvayan genç inşaat mühendisi, teknolojinin imkanlarını da kullanarak çağa ayak uyduran bir çalışma ile yola devam edeceğini söyledi. Alaylı ve bu işin mutfağından gelen insanların eline su dökülemeyeceği de aktaran Tiryaki, inşaat işinin de her iş gibi saha da daha etkin öğrenildiğine dikkat çekti.

 

 

“Ünye’de Trafik Sorunu ve Çarpık Yapılaşmayı Çözmemiz Lazım!”

 

“İşin Aslı” programında memleketi Ünye için hayallerinin var olduğunu söyleyen genç mühendis, ilçedeki en büyük sorunun trafik olduğunu gözlemlediğini aktardı. Tiryaki, ilçedeki çarpık yapılaşmanın varlığından da söz ederek yapılması gerekenlere ilişkin de yorumlarda bulundu.

“Gelecekte Ünye adına söz sahibi bir konumda olursanız öncelikleriniz ne olur?” sorusuna cevaben konuşan İnşaat Mühendisi Umut Tiryaki şöyle konuştu:

“Ünye’de şuan hâlihazırda bulunan en büyük eksiklik ve çözüme kavuşması gereken mesele trafik sorunudur. Şehrin potansiyelinin üzerinde bir araç sayısı ve park yapabilecek alan kısıtlılığı… Yarın bir gün bir yerlerde söz sahibi olursam ve yeterli bilgi birikimi ve finansal imkana da sahip olursam katlı otopark üzerine bir proje üretmek isterim. Ünye’nin şehir planlanmasına da etkisi olur bu projenin. Tabi belediyeden bir talep olacak öncelikle ve belediye size alan gösterecek. Araç karmaşasını, trafik sıkıntısını çözmek üzere katlı otopark olabilir, zemin altı otoparklar olması gerektiğini düşünüyorum. Şu anda bile Ünye’de biliyorsunuz ki otopark ihalesini Ünye 1957 Spor aldı. Yol kenarlarındaki parklarımızdan Ünye Spor bizden otopark ücreti tahsis ediyor. Tabi bu ne kadar yeterli olacak, bunu göz önünde bulundurmak gerekiyor ve otopark ihtiyacımızı karşılamamız gerekiyor diye düşünüyorum. Bu yönde bir çalışma yapmak isterim. Ünye’ye bir katkıda bulunmak isterim.

Öte yandan çarpık yapılaşmanın var olduğunu da görüyoruz. Belediye bunu düzeltme yönünde çalışmalar yapıyor. Biraz olsun düzelecektir ama eski yapılarımızı göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Şuan Ünye’de adeta tarihi eser diyebileceğimiz yaşlı binalarımız var. Bu binalar tabi ki zamanında o dönemin idareleri tarafından denetlenmiş ve o dönemin kurallarına göre yapılmış. Tabi ki eksiklikler olmuş. Bu eksiklikleri belli bir süreçte giderebiliriz ve çalışma yapmamız gerekiyor. Belediye ve halk bu konuda iç içe olursa, yeni binalar yapılırken çarpık yapılaşmaya mahal verilmeyecek yapılar yapılmalı.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu