Gündem

Gerçek Demokrasi Kadın Erkek Eşitliği İle Mümkündür!

5 Aralık Dünya Kadınlar Günü ve Kadınlara Seçme seçilme hakkının verilmesinin 88. yılı sebebiyle Ordu Barosu kadın hakları komisyonu üyesi Ünyeli avukatlar adliye önünde basın açıklaması yaptılar.

Avukatlar, demokratik ülkelerdeki kadının toplumdaki yeri ve yaşam standartlarına dikkat çektiler. “Gerçek demokrasi kadın erkek eşitliğinin sağlanması ile mümkündür” diyen avukatlar, kadının karar alma mekanizmasındaki yerinin sağlam olmasına işaret ettiler. “Türk Kadını yılmayarak var olan gücüyle yaşamaya devam edecektir.” ifadesiyle kadının Türk toplumundaki yeri ve seçme seçilme hakkı üzerine değerlendirmelerde bulunuldu:

 

“Cumhuriyetin ilanı ile kadınlar çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde etmişler ve bunun sonucunda da toplumsal alanda görünebilir olup, çalışma hayatına katılabilmişlerdir.

5 Aralık 1934’te Anayasamızda ve seçim kanunumuzda yapılan değişikliklerle Türk Kadının Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkını elde etmişlerdir. Bu hak, daha uluslararası sözleşmelerde bile tanınmamışken, Ulu Önder Atatürk’ün kadın haklarına karşı destekleyici politikası ile uygulanmaya başladığında, kadın toplum içinde yer edinmiş, söz sahibi olmuş, çalışma hayatına katılmış, özgürleşmiş ve güçlenmiştir.

İlk olarak, Belediye ve Muhtarlık seçimlerine katılan kadınlar, 1935 yılında yapılan TBMM 5 Dönem seçimlerinde 17 Kadın milletvekili ile Mecliste yer almıştır. Bugün 580 milletvekilinin olduğu mecliste Kadın milletvekili sayısı 101 olup oran ise yüzde 41’dir. Bu duran kadın temsilinin yeterince gerçekleşmediğinin göstergesidir. Kadınların siyasette yeterince söz sahibi olmadan, karar mekanizmalarında yer almaları için kadının önündeki engeller kaldırılması gerekmektedir.

 

Gerçek demokrasi ancak kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasıyla mümkündür. Cumhuriyetle birlikte kadının erkekle eşit bir yurttaş olması yönünde önemli adımlar atılmış ve bu ya da önemli yasal düzenlemeler yapılmışsa da bugün hala ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanamamıştır. Kadını özgür ve eşit bir birey olduğunun kabul edilmesi kadının insan haklarını ihlalini ortadan kaldıracağı gibi, kadının karar alma mekanizmalarındaki temsilini de yüceltecektir.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması Devletin sorumluluğundadır. Devletin başta eğitim olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte koordineli ve samimi olarak toplumda Kadına bakış açısını değiştirecek, zihniyet dönüşümü yapacak politikalar üretmesi ve uygulamaya koyulması zorunludur.

Unutulmamalıdır ki, ataerkil yapıdan hak temelli yapıya dönüşerek kalkınmaya çalışan Türk kadın, yılmayarak var olan gücü ve Cumhuriyetin kazanımları ile yaşamaya devam edecektir. Ulu Önder Atatürk ün “Ey kahraman Türk Kadını sen yerde sürünmeye değil, omuzlarda göklere yükselmeye layıksın.” sözünü bir rehber edindiğimizi belirterek kadınlara verilmiş olan hakları en iyi şekilde kullanabilmek, toplum yapısının kadın ve erkek açısından oluşturduğu eşitsizliğe karşı politikalar üretilmesi, kadın erkek eşitliğini her alanda sağlamak. Önce yaşam hakkı olmak üzere, seçme seçilme hakkı ve anayasal haklarımız doğrultusunda toplum hayatına katılabilmek için kadınlara verilen tüm hakları en iyi şekilde kullanabilmek adına Ordu Barosu Kadın Hakları komisyonu olarak değişmeye, inanmaya, mücadele etmeye her zaman hazır olduğumuzu kamuoyuna bildiririz.

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu