GündemÜnye

Girişimci Kadınlardan Terapi Gibi Çalışma!

Ev hanımlarının ekonomilerine katkı sağlamak için “Yöresel Ürünlerin Hanımeli ile Ekonomiye Kazandırılması” projesi Ünyeli kadınların umudu oldu.

Ünye Belediyesi tarafından hazırlanan ve yürütülen, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen proje, kadın girişimcilerin eğitim sürelerinin ardından çalışmalarına başladı.
Yaklaşık 15 gün önce Atatürk Parkında Taka Yöresel Ürün Pazarı adı altında açılarak, lezzetlerini becerilerini, yöresel yemeklerle birleştiren 23 girişimci kadın, büyük bir özveri ile işlerinin başında, hem ekonomik anlamda hem de kendilerine olan güvenleri ile başka kadınlara örnek oldu.

Belediyenin çağrısı üzerine böyle bir projeden haber olduğunu belirten Ümmühan Dalgıç, bu proje sayesinde çok güzel ortamlar kurduk diyerek düşüncelerini şu şekilde ifade etti.
Ümmühan Dalgıç, “5 ay süren bir eğitim aşamasından geçtik. 10 gün öncede açılışımızı yaparak çalışmaya başladık. Belediyenin çağrısıyla kursun açılacağını duyduğum da hemen başvuru yaptım. Kendi harçlığımızı çıkarıyoruz. Ailemize maddi manevi destek olmak çok güzel. Taze Mantı, içli köfte, su böreği, gürcü yemekleri, pancar çorbası, erişte reçeller turşular insanların yöresel aradığı her şey var. Siparişler alarak, davet düğün gibi büyük organizasyonların yemeklerini burada yapıp hanımlarla birlikte siparişleri yetiştiriyoruz. Sadece kadınların olması ve işin yanı sıra çok güzel bir ortam kurarak arkadaş olduk.”

Ordu’nun ve Ünye’nin yöresel ürünlerine hitap ederek insanların tanımasını ve emeklerinin karşılığını almak istediklerini söyleyen Aydanur Arslan, Kendi ürettiğimiz şeylerin satılıp beğenilmesi bizi mutlu ediyor diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

Arslan: “Bir ev hanımı olarak yapabileceğimi düşündüm. Sadece bayanlar olduğu için bana daha sıcak ve samimi geldi. Çocuklarıma kendime destek amaçlı ek gelir adına çalışmak istedim. Doğal yöresel ürünleri herkese ve her yere tanıtmak istiyoruz. Kendi emeğimizi yapıp satmak kadar güzel bir şey olmadığını düşünüyorum. Burayı ziyaret ettiklerinde Ordu-Ünye yöresine hitap eden ürünlerin lezzetine bakıp tanıtmak istiyoruz. Yöresel ve köy ürünlerinin bütün çeşitlerini bulabilirsiniz. Kadın girişimciler olarak dünyaya açılmak istiyoruz. Kadınların küçükte olsa bir yerden başlamaları gerekiyor. Sosyalleşmek ve üretmek ikisi bir arada olması ayrıcalık oluyor. Üretmek yaptığın şeylerin beğenilmesi insanı mutlu ediyor.”

Bizlere Hem destek Hem de Güven Verdiler!
Çalışmak isteyen kadınların yanında olarak onlara güven, destek ve her türlü imkanı sağlayanlara teşekkürlerini ileterek, boş vakitlerini değerlendirmeleri konusunda çağrıda bulunan kadınlar, ellerinden gelen bütün becerilerini ekonomiye kazandırmanın mümkün.
Bu gibi çalışmaları gören kadınların içlerinde istek olduğunu, bütün kadınlara örnek olmalarının yanı sıra birlikten kuvvet doğar niteliğinde işlerini yanı sıra kendilerine ve ailelerine vakit ayırdıklarını vurgulayan Nazmiye Biber, duygularını şu şekilde ifade etti:

Nazmiye Biber: “Daha önce böyle bir düşüncem yoktu. Kursa başladığım ilk günden beri bir umut ışık gördüm. Projeyi başlatan kişilerin bize güven vermesi beni daha çok cesaretlendirdi. Yaptığımız işi merak ederek örnek almak isteyen çok insan var. Ünye’de böyle bir ortamı gerçekleştirecek imkanları varsa hiç beklemesinler gerçekleştirsinler. 23 kişi ile iki vardiyalı olarak çalışıyoruz. Kendimize ve ailemize de vakit ayırabiliyoruz. Burada herkes isteyerek çalışıyor. Burada herkes kendi becerisini ortaya koyuyor. Hepimiz biriz. Bir kişi olmadığından hiç aksatmadan o işleri yerine getiriyoruz. Bir elin nesi var iki elin sesi var misali olması çok güzel.”

Habibe Çiftçi: Evde canım çok sıkılıyordu. Burası bana o kadar iyi geliyor ki ilaca bile gerek kalmıyor. Terapi geliyor geliyor. Sosyalleştik, sunduğumuz şeylerin beğenilmesi hoşumuza gidiyor. Böyle bir ortamda keyif alarak yaptığım için kendimi iyi hissediyorum. Yaptığımızı organik olarak hijyenik ortamda üretmek lezzete lezzet katıyor. Her şeyimiz taze taze alıp yapıyoruz. Emeklerinin karşılığını almak çok güzel. Kadınlarımız cesaretli olduktan sonra devletimiz onlara her imkanı sunacaklarını bilsinler.

Dikmen ,”30 Yaş Gençleştim”

65 yaşında olmasına rağmen etraftaki olumsuz düşüncelere aldırmadan kursa başvuru yaparak girişimciliğini ortaya koyan Sıdıka Dikmen, çalışmanın ve pozitif düşünmenin çok önemli olduğunu, kendisinin 30 yaş gençleştiğini söyleyen Dikmen, emeğinin karşılığını almanın başka bir duygu olduğunu ifade ederek duygularına şu şekilde ifade etti:

Sıdıka Dikmen:“ Zorla hiçbir şey olmaz. İlk önce severek aşkla yapılırsa her şeyin üstesinden gelebilirsiniz. 65 yaşındayım ancak buraya başladığımdan bu yana kendimi 30 yaşında hissediyorum. Pozitif olmak ve bunu etrafa saçmak çok önemli. Girişken bir yapım var. Çekinecek bir şey yok. El lezzetine güvenen herkes bunu yapabilir. Yeni açtığımız için kazanımlarımızda yeni yeni olmaya başladı. Kendi çalıştığın emeğinin karşılığını almak başka bir duygu. Arkadaş ortamı oluşturarak iş birliği yapmak önceliğimiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu