GündemEkonomi

Günlük 5 Bin Kişilik Yemek Hizmeti Verecek

Ünye Belediyesi tarafından Cevizdere Mahallesi Liman karşısında inşa edilen Aşevi, Ramazan ayının ilk günü itibariyle hizmete girerek faaliyetlerine başladı. Günlük 5 bin kişilik yemek üretim kapasitesine sahip aşevinde ayrıca ekmek üretimi ve paketlemesi de yapılıyor. Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı Aşevinin Ramazan’ın il günü  hizmete başladığını açıklayarak, “Aşevi, Yöresel Ürün Üretim Atölyesi ve Soğuk Hava Deposuyla ilçemize 35 Milyon Liralık yatırımı kazandırdık. Hayırlı olsun” dedi.

 

Ramazanın İlk Mönüsü Hazır

Ünye Belediyesi tarafından işletilen tesiste iftar sofrasının ilk mönüsü de hazırlandı. Mercimek Çorbası, Orman Kebabı, Pilav ve tatlıdan oluşan mönü Adnan Menderes MTAL okulunda kurulan iftar sofrasında vatandaşlara sunulacak. Aşevinde ayrıca hazırlanan yemekler yaşlı ve engelli ailelerin evlerine de servis edilecek.

Başkan Tavlı “Hayırlı Olsun”

Tesisi inceleyen Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Bugün hep birlikte Ünye olarak mutlu bir ana da şahitlik ediyoruz. Yaklaşık bir yıl önce İlçemizde hem Ramazan ayında hem de Ramazan’ın dışındaki günlerde yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç ailelerimizin gıda ihtiyacını temin etmek için bir aşevi projesini başlatmıştık. Tabii bu tesisi hem aşevi olarak işletirken hizmete sunarken, aynı zamanda yöresel ürünlerimizin de üretildiği bir alana dönüştürerek konseptini daha canlı, daha işlevsel hale getirmenin gayretinde olduk.İkisini bütünleşmiş bir şekilde hayata geçirdik. Asgari 5 bin kişilik yemek ihtiyacını karşılayan tesisimizin hemen yanında yöresel ürün üretim atölyemiz de kısa sürede tamamlanarak hizmete girecek. Ayrıca tesislerimizde ihtiyaç duyulan gıdalar da kurduğumuz soğuk hava deposunda depolanacak. Ramazan ayına öncelikle bizleri eriştiren Yüce Mevla’ya hamd ediyoruz. Ramazan ayını kendi manevi atmosferine uygun bir şekilde idrak ederken aynı zamanda sofralarımızı gönüllerimizi de hemşehrilerimizle kardeşlerimizle paylaşalım istedik. Çok işlevli bu tesisimiz ilçemize ve ilimize hayırlı olsun” dedi.

“Tesisimizin Toplam Maliyeti 35 Milyon Lira”

Başkan Tavlı ülkemizde yaşanan depremin yaralarının sarılmaya devam ettiğini belirterek, “06 Şubat’ta deprem afetiyle yüzleştiğimiz o süreçten itibaren hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.Yaralılara acil şifalar diliyorum.Tabii bununla birlikte orada bir hayat var devam ediyor ve o hayatın devam ettirilmesi için oradaki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını da karşılama noktasında gayret içindeyiz. O bölgede Ramazan öncesinde olduğu gibi Ramazan ayında da vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılama adına orada bulunduğumuzu belirtmek istiyorum. Özellikle belirtmek istiyorum yine geldiğimiz süreçte bu tesisi kazandırarak Ünye belediyemizin Sosyal belediyecilik anlamında önemli bir işlevini daha hayata geçirmiş bulunmaktayız. Bu tesisin yaklaşık maliyetine baktığımızda 35 milyonluk bir maliyet burada önümüze çıkmış bulunmakta” diye konuştu.

 

Başkan Tavlı sözlerini şöyle sürdürdü;

 

“Deprem Bize Çok Şey Öğretti”

“Özellikle deprem sonrasında depreme dayanıklı yapılar içerisinde bölgemizde, çevremizde herhangi bir afet durumunda bir belediyenin sosyal belediyecilik anlamında böyle bir tesisinin de her daim bulunması gerektiğini görmüş olduk. Allah göstermesin öyle bir felaketi ama olduğunda da bölgemizde ve çevremizde anında o bölgeye hizmet edebilecek orada da işimizi ve elimizi kolaylayacak bu tesisi kazandırmanın bugün mutluluğunu yaşıyoruz.”

 

“Tesis 1 Yılda Tamamlandı”

5 Bin kişilik yemek kapasitesine sahip olan bir tesisi şu anda hizmete açmış

durumdayız ama gerektiğinde bu kapasite daha da arttırılabilmektedir. Burası 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde hem inşaat boyutuyla hem de iç donanım anlamında hazırlandı. Bu noktada öncelikle gece gündüz bizimle birlikte burada mesaisini harcayan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Aynı zamanda inşaat faaliyetini yürüten müteahhidimize de gerçekten gece geç saatlere kadar burası yetişsin düşüncesiyle çok ciddi anlam gayret gösterdi. Ona da teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. En önemlisi de bugün bu hale dönüştürülen ve bundan sonra da yıl boyunca her daim hizmet verecek olan bu tesisimizi bu çalışan kardeşlerimize emanet ediyoruz.Şimdi aynı gayreti, aynı özveriyi, aynı heyecanı da onlardan bekliyoruz.”

“Bu yıl Gönül Soframızı Adnan Menderes MTAL’e Kurduk”

“Bu yılki Gönül soframızı Ünye Adnan Menderes Anadolu Lisesi’nin salonuna kurduk. Sağ olsun Milli Eğitim müdürümüz ve Sayın kaymakamımız bizlere hemşerilerimizle gönül soframızı paylaşmak adına salonu tahsis ettiler. Bu Ramazan boyunca Allah’ın izniyle hemşehrilerimizle birlikte burada Gönül soframızda buluşacağız. Ayrıca buraya gelemeyen yaşlı ve engelli 350’nin üzerinde ailemizin de evlerine sıcak yemekleri iftar öncesi ulaştıracağız.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu