GündemÇaybaşı

Gurbet İle Sıla Bayram Sofrasında Buluştu!

Çaybaşı İlçesi İlküvez Mahallesi’nde gurbet ile sılayı buluşturan bir bayramlaşma etkinliği düzenlendi.

Gerek ticari gerek mesleki faaliyetleri sebebiyle ülkemizin dört bir yanında bulunan İlküvezliler, Kurban Bayramı vesilesi ile geldikleri memlekette hasret giderdiler.
İlküvez Mahalle Muhtarı Yaşar Güleç’in daveti ile kahvaltıda buluşan iş adamları, öğretmenler, kamu kurum yetkilileri ve sıla hasreti çeken hemşehriler mahalledeki bir restoranda misafir edildi.

Kahvaltılı toplantıda Çaybaşı ilçesi ve bölge üzerine özellikle tanıtım çalışmalarına yönelik fikirler paylaşıldı. İlçe-mahalle ayrımı olmaksızın bir bütün olarak hemşehricilik faaliyetlerinin önemine yer verilen toplantıda sonraki süreçte yapılması planlanan kültürel faaliyetler de konuşuldu.
Toplantı, birlikte hareket ile üstesinden gelinemeyecek, yapılmayacak hiçbir konunun olmayışı vurgusu ile devam etti.

Muhtar Güleç: “Memlekete Sahip Çıkmak Kadar Güzel Bir Şey Yok”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İlküvez Mahalle Muhtarı Yaşar Güleç, bu davete katılım gösteren misafirlere teşekkürlerini iletti.

Muhtar Güleç, toplantıda yaptığı konuşmada, memlekete sahip çıkma duygusunun önemine değinerek şöyle konuştu:

“Cenab-ı Hak birlik beraberliğimizi bozmasın. Pandemi sonrası böyle bir etkinlikte buluşarak hasret gidermek çok güzel. Atalarımızın bizlere emanet ettiği bu topraklara, her ne kadar uzaklarda da olsak gelip sahip çıkmak ve memleket üzerine istişarelerde bulunmak bizler için gurur verici bir his. Bu çok güzel bir duygu. Bu buluşmalar ve kaynaşmalara katılımlarınız için teşekkür ediyorum.”

 

Karayiğit: “Kalbinizin Burada Attığını Biliyorum”

Çaybaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mesut Karayiğit de söz alarak fiziki olarak ilçe dışında olmanın memlekete sahip çıkmaya engel olmadığını söyledi. Karayiğit, “Her ne kadar memleketimizden uzak olsanız da, hepinizin ayrı bir işi ayrı bir gayreti olsa da kalbinizin burada attığını biliyorum. Bizler de sizler için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Bayramınızı tebrik ediyor ve bu toplantıların devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Yanık: “Telefonumuz Memleketimize Her Zaman Açık”

Yine İlküvez’in yetiştirdiği değerlerden biri olan Samsun Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesi Başkanı Ahmet Yanık da bu gibi istişare toplantılarının önemli olduğunu vurguladı. Yanık, konuşmasında;

“Bizler zaten her daim muhtarlarımız olsun, başkanlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız ile istişare halindeyiz. Bugün bu toplantıya katılarak sizlerle hasret gidermek beni çok memnun etti. Her zaman telefonumuz açık ve memleketimiz için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

 

Karayiğit: “İş Adamlarımız ve STK’larımızla Memleket Sevdasındayız”

Ordu Dernekler Platformu Başkanı Hilmi Karayiğit, bu toplantıların bölgenin birlik ve beraberliği açısından önemli olduğuna işaret ederek sıla ile gurbetin istişaresine vurgu yaptı. Karayiğit, gurbetteki iş adamlarına da seslenerek memleketin ihtiyaç ve taleplerine sessiz kalınmaması gerektiğini ifade etti. Başkan Karayiğit;

“Bizler gurbettekiler olarak her zaman memleketimizden haberdar olmak istiyoruz. Neler olmuş neler olmamış, olumlu/olumsuz her şeyi bilmek istiyoruz. Eğer olumsuz bir durum var ise de gurbetteki sivil toplum kuruluşlarımız ve iş adamlarımızla birlikte bunun çözümü için gayret göstermeliyiz. Bu gibi etkinliklerin de devam etmesiyle birlikte bizler İlküvez’e, memleketimize sahip çıktığımız hissini daha net bir biçimde ortaya koymuş oluruz.

 

Aydoğdu: “Bizim Aşağısı Yukarısı Gibi Bir Sınırımız Yok”

Şelaleler Şehri Ordu Dernek Başkan Yardımcısı, Eğitimci ve ilçenin tanıtım elçisi görevini üstlenen İsa Aydoğdu ise yapılan turizm çalışmaları üzerine bir sunum gerçekleştirdi. İsa Aydoğdu, özellikle bilinen ve yeni keşfedilen şelalelerin turizme kazandırılması için çalıştıklarını ifade etti. İlküvez Yağlısı olarak bilinen ürünün de coğrafi işaret çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Aydoğdu, ahşap yapılar, yaylalar ve yöresel ürünlerin bu bölge için ayrı birer değer olduğunu söyledi.

Türkiye Tanıtma Platformu Çaybaşı Temsilciliğini de yürüten İsa Aydoğdu, eskiden yapılan yayla festivalleri, kültürel faaliyetler ve turizm çalışmalarının şimdi yeniden bir can ve heyecan kazandığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Bizler bir yılı aşkın bir süredir ilçemizin ve bölgemizin tanıtım çalışmalarını yürütüyoruz. Bizde Çaybaşı-İlküvez diye bir sınır yok., aşağısı yukarısı derdimiz yok.  Bizler doğasıyla kültürüyle coğrafyasıyla çok geniş bir platoya sahibiz. Sizlerden de maddi manevi destek taleplerimiz olacak ki bölgemizi birlikte kalkındıralım.”

 

Çamyar: “İlk ve Son Ağa Olarak Kaldık, Yeni Etkinlikler Düzenlenmeli!”

Geçmişte yapılan İlküvez ve Çevre Köyleri Festivalinde ağa seçilen İş İnsanı Mustafa Çamyar da burada bir konuşma yaparak etkinliklerin devamlılığına vurgu yaptı.

Çamyar şöyle konuştu:

2012’de İlküvez ve Çevre Köyleri Derneği öncülüğünde bir festival ve güreş merasimi düzenlemiştik. Burada ben şahsım İlküvez’in ilk ve son ağası olarak tescillendim. Bu burada kalmasın ve benden sonra da yeni ağalar gelsin. Yani organizasyonlarımız devam etsin. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun. Bizler Çaybaşılıyız. Çaybaşı’nı geçmeden İlküvez’e gelemiyorsunuz. Buralar orasıyla burasıyla hep birlikte bizim mekanımız ve sahip çıkalım. Önümüzdeki dönemlerde de festival ve güreş etkinliklerimizin devam edeceğini umut ediyorum. Katılımlarınız ve bu bululma için emeği geçenlere teşekkür ediyorum”

 

Kocakoç: “Aşağısı Yukarısı Yok, Ortak Payda Hemşehricilik”

Toplantıya katılarak konuşmalara dahil olan Gazeteci Talip Kocakoç da gurbet ile sıladaki dostların bir arada bulunmasının güzelliğine değinerek birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Kocakoç, konuşmalarında; “Bizler İlküvezliyiz, bizler Çaybaşılıyız, bizler Orduluyuz. Bunun ayrısı gayrısı yok. Yıllardır aşılamayan aşağısı yukarısı polemiklerinin gerisinde bugün baktığımızda Çaybaşı’nı İlküvez’i ayrı ayrı görenlerin artık suspus olduğunu görebiliyoruz. İlküvez’den birisi bir proje üretmeye, yeni bir şey yapmaya kalktığında bunun altında farklı bir şey aranmaması gerektiğini bir kere daha vurgulamak istiyorum. Yapılacak ve ilçemizin faydasına olacak bir şey varsa bunu tüm kesimlerce desteklemeli ve işin altında başka şeyler arama derdine düşmemeliyiz. Bunu zaman zaman hepimiz de yaptık. Bugün İsa Hocam Şelaleler şehri Ordu için gayret gösteriyorsa, Yaşar Muhtarım mahallemiz için böyle toplantılar düzenliyorsa ya da Mesut Başkanım İlçe esnaf odasını yönetiyorsa bu bölgemizin faydasınadır. Ayrı gayrı olmadan İstanbul’dan gelip burada oturabiliyorsak bu İlküvez’in, bu Çaybaşı’nın bu hemşehriciliğin başarısıdır.” ifadelerine yer verdi.

Kahvaltılı toplantı ve bayramlaşma programı, İlküvez’deki yatırım ve hizmetler, kültürel, sosyal faaliyetler ve hemşehri etkinlikleri planlamalarına yönelik fikir alışverişi ile devam etti.

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu