GündemEkonomiİlçelerÜnye

Halıcı:  “TMO Fındık Satmaya Devam Ederse Üreticiyi Mağdur Etmiş Olur”

Fındık alım satım ve Tarım Ürünleri İşletme Sahibi Ahmet Halıcı,  fındığın 53 liradan işlem gördüğünü söyleyerek “ TMO’nun bu aylarda fındık alması üreticinin ayağına sıkmak gibi bir şey oldu” dedi.

İşletme Sahibi Ahmet Halıcı, Havaların mevsim normallerinin üzerinde olması ve serbest piyasada fındığın randımanına göre en düşük fiyatın 53 TL’den işlem görerek, elinde fındığı olan üreticilerin kara kara düşünmesine sebep olduğunu ifade etti.

 

Son günlerde fındığın düşüş seviyede seyrederek, 53 liranın altına düşmeyen fındık, sabit bir fiyat ilerlemeye devam edeceğini belirten Ahmet Halıcı

“ Zamanla ne gösterir bilemeyeceğimizden şu anda yorum yapmak çok erken.  Vatandaşlarımız hava şartlarını beklemek zorunda. Mart ayı içinde don veya kar gibi bir aksi durum olur mu olmaz mı onunu takibini yapmak durumundayız.  Temennimiz don yanma olmaması yönünde. Fiyatları etkileyecek olan hava şartlarıdır.  Şuanda bahçelerde %10 fındık yok. Don olsa bile bir şey ifade etmez. “

Şuanda Mart ayına girmeden önce bahçelerde fındık yaprakları açtı. Bu tehlike arz ediyor ancak ne derece olacağını ilerleyen zamanlarda yaşayıp görmemiz açısından çiftçiler açısından don olacak diye bakmayalım çiftçilerimize yazık olur.

“Fındık fiyatının Yükselişi Hava Şartlarına Bağlı”

Fındığını satmayan elinde bekleten üreticilerin umudu fındığın tekrardan 60 ile 65 TL üzerine çıkıp kar elde etmek gibi bir beklentide olmalarının ne derece doğru olduğunu, önümüzdeki günlerde yaşanan hava şartlarının göstereceği açıkça orta da.

Devletin fındığa vermiş olduğu bir fiyat olduğunu söyleyen Ahmet, Toprak Mahsulleri Ofisinin üreticiden aldığı bir fiyat olduğunu ve eski fındığı 58 TL’den alarak Sanayide eski fındık ile işini gördüğünü söyledi.

TMO’ nun elinde ne kadar eski fındık olduğunu bilemediğin söyleyen Ahmet Halıcı,

“TEMO yeni bir satış yaparsa ve elindeki fındığı yüksek bir fiyat ile satarsa bu durum piyasaları oldukça etkiler. Ancak Fiskobirlik fındık satmayıp geride kalan fındık sanayicinin işine yarar mı bilmiyorum. Ancak fiyatlar o zaman 60 TL seviyelerini bulur fakat üstü olmaz diye tahmin ediyorum.  Zaman daralacağı için Mart, Nisan ve mayıs aylarına gireceğiz. Bu aylarda da fındık çok fazla çıkmaz. Bizlerde tüccar olarak fındığın 60-70 TL olsun isteriz. Elimdeki ile zarar yerine kar etmek herkes ister.

“TMO’nun Fındık Satması Üreticinin Ayağına Sıkmak Gibi oluyor”

Geçtiğimiz günlerde Toprak Mahsulleri Ofisinin alımlarına başlaması ile birlikte üreticiler yüksek fiyattan mahsullerini satışa sundu. Bu durum, serbest piyasada da fiyatların yükselmesini sağladı. Ancak  tarafından 2021 yılı fındığı 58, 2022 yılı fındığı ise 61 liradan satışa çıkartıldı. TMO’nun satış fiyatlarının ardından serbest piyasada 60 lira seviyelerinde olan fındık fiyatları, 55-56 lira seviyelerine geriledi.

TMO’ nun elindeki fındığı mutlaka satacağını belirten Ahmet Halıcı, eski fındık yerine yeni fındığı satsaydı üreticinin değeri olabilirdi diyerek, aradaki farkın 58 TL’den serbest piyasa arasında 3 TL olduğunu söyledi.

Sanayicinin işinin TMO’nun sattığı eski fındıki le görüldüğünü söyleyerek,

“Fındığı 60-63 TL’ den satsaydı şuan piyasada fındık 60 TL’nin altına düşmezdi. Sezon başında TMO’nun aldığı fındık üreticinin lehinedir. Eğer almasaydı sezon başında fındık fiyatı kesinlikle o seviyeleri görmezdi.  Bu aylarda fındığı satması, elinde fındık olan üreticileri çok zor duruma soktu. Eskiden üreticilerin elinde ne kadar fındık olduğunu tahmin ederdik. Ancak son birkaç senede üretici TMO’ ya fındıklarını teslim ettikleri için farkında olmak zor oluyor.  Evinde bekletip satmayanlarda ancak ne kadar olduğunu bilmek zor. “

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu