GündemEkonomi

Hangi Ekmek Kaç Lira Oldu? – İşte Detaylar!

Ülkemizde birçok il ve ilçede uygulamaya konulan 200 gramlık ekmeğin fiyatı 5 liraya yükseldi. Yeni satış fiyatı 24 Ocak’tan itibaren geçerli olacak. Zam kararını değerlendiren Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, “Girdi maliyetlerine gelen zamlar ekmeğe de zam yapmayı zorunlu hale getirdi” dedi. Güdek, “En zorlandığım ifadelerden biri ekmeğe yapılan zamdır” diyerek konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şu detaylara yer verdi:

“Yılbaşı’ndan itibaren asgari ücret dahil her alanda yapılan zamlar ekmek fiyatlarında da yansıyacak. Ekmeği sadece un olarak düşünmeyelim, elektriğe gelen zam, kiralara gelen zam, enerjiye gelen zamlar bizi bu yola götürdü. Şu anda 20 liraya satılan ekmeğin kilogramı bugünden itibaren 19 ilçemizde 25 liradan satılmaya başlanacaktır. 200 gr ekmeğimiz 5 lira, 400 gr ekmeğimiz de 10 liradan satışa sunulacaktır.

Bunu kararı Ordu Ticaret Odası, Ordu Esnaf Sanatkarlar Birliği Başkanlığının Vali Bey ile görüşme neticesinde 19 ilçemizin tamamında aynı günde aynı şekilde uygulanacaktır.”

 

“Fırınlar Kapasitelerinin Yüzde 10’u Kadar 200 Gr Ekmek Üretecek”

Başkan Güdek, belediye tarafından verilen bir teklifi de şöyle değerlendirdi:

Ünye Belediyemizin teklifiyle fırınlarımızda kapasitelerinin yüzde 10’u kadar 200 gr ekmek üretme zorunluluğu da getirilmiştir. Fırıncılarımızın buna riayet etmeleri önemli.”

 

“Simit ve Poğaçaya da Bir Tarife Düşünülüyor”

Önümüzde Ramazan ayı var. Simit ve poğaça fiyatlarına ilişkin ise bir tarife alınması hususu gündeme geldi. Ramazan döneminde pide fiyatlarıyla birlikte simit ve poğaçaya da bir tanmesi düşünülüyor.

Ekmek fiyat değişikleri 24 Ocak 2023 Salı gününden itibaren uygulamaya başlayacak.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu