EkonomiGündemYaşam

Hediyeler Çeyrek Altın Değil Gram Altın

İnsanların alım gücü düştükçe düğünlerdeki hediyeliklerin oranı da düşmeye başladı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelenek ve göreneklerimizi yaşatarak, hayallerindeki düğünü yaparak evlenmek isteyen çiftlerin, özellikle gelin adaylarının vazgeçilmezi olan takılar konusunda altın hiç bir zaman birinciliğini kaybetmiyor.

Ünye’de Yaman Kuyumcu Sahibi Ahmet Yaman, “ Vatandaşın hediyelik tercihi  gram altınlardan yana” diyerek düğün sezonun en gözdesi haline gelen ve insanları zorlamayacak şeylerin başında gelen gram altından yana olduğu söyleyerek şu ifadelere yer verdi;

“ Eskiden olsa çeyrek altını yetiştiremezdik ancak şuan hediyelik anlamında bitme noktasına geldi. Satış noktasında biraz yavaş gittiği için kasalarda çeğrek stokları var diyebiliriz. Bir tane çeğrek 1500 TL civarında. İnsanların tercihi çeyrek yerine 1 gram ve yarım gram altından yana olmaya başladı. 1 gram 900- yarım gram 450 lira gayet güzel hediyelik oluyor” dedi.

Yaşanan ekonomik buhrandan bir hayli dertli olan sokaktaki vatandaşların en büyük sıkıntısı evlatlarının mürüvvetlerini görürken, maddi manevi olarak onların yanında olmak ve destek çıkmaları oluyor.

Erdal Kurucan;  “Gücümüz artık altına yetmiyor. Elimizden geldiği kadar para hediye etmeye çalışıyoruz. Gram altın da zar zor alıyoruz. İnsanlar neye yetişeceğini şaşırır oldu.

Ayhan Demirbaş; Durumlar o kötü oldu ki, artık meclislere hediye olarak götürğümüz geri gelmiyor. Biz hediyelik götürürken 500 lira olan altın şuan 1500 olunca, bize gelen altın yerine 20 lira geliyor. Çevre ve ortama göre hediyelerimizde değişiyor. Gücümüz neye yetiyorsa onu yapmaya çalışıyoruz.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu