ÇevreGündemİlçelerÜnyeYaşam

Hekimlerin Sessiz Mücadelesi

Canik Veteriner Kliniği 30 Nisan Veteriner Hekimler Günü olması nedeniyle bütün hekimlerin gününü kutladı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir yere sahip olan Veteriner hekimler, can dostlarımız olan hayvanların dertlerine deva olup şifa dağıtmaya devam ediyor.

Toplum ve çevre sağlığı açısından görevlerini büyük bir özveri ve severek yapan Veteriner Hekimler, hayvanları hastalıklardan korumak, acı çeken ama derdini söylemeyen bütün dilsiz canlıların sesi, gözü kulağı olmak için canla başla çalışmaya gayret ediyorlar.

Dünyada Veteriner Hekimlerin değerlerinin görüldüğünü ancak ülkemizde yeterince değer göremediklerini söyleyen Canik Veteriner Kliniği Sahibi Ali Güngör;

“Veteriner Hekimler tıpkı kendi hastaları gibi, zindeliklerini ve sağlıklarını korumak için desteğe ve uygun araçlara ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı hayvanlar için onları savunacak sağlıklı veteriner hekimlere ihtiyaç vardır. Dirençli ve güçlü veteriner hekimler içinde, günlük zorluklar ve işlerinde karşılaştıkları krizlerle baş edebilmeleri için uygun destek ve araçlar gereklidir.

Bireysel mücadele veteriner hekimlerin dayanıklılığını arttırmak için yeterli değildir.  Enstitülerin ve hükümetlerin; yeterli eğitim-öğretim, rehberlik ve iş birliğini arttıracak şekilde veteriner hekimleri desteklemeleri gerekir. Ayrıca; veteriner hekimlerin mücadele ettikleri fiziksel ve ruhsal yüklerin daha iyi anlaşılabilmesi, daha iyi destek fırsatlarının sağlanabilmesi için daha çok araştırma yapılmasına gerek duyulmaktadır.” Dedi

Çocukluğundan bu yana yardım etmeyi, içindeki yardımseverliği hayata geçirerek yaşamayı, daha çok insanlara olmak yerine hayvanlara bu sevgiyi göstererek onların karşılıksız sevgilerini ve merhametlerini gördüğü için Veteriner Hekimi olduğunu söyleyen Hacer Karayiğit sözlerine şu şekilde devam etti:

” Bu mesleği seçtiğim çok mutluyum iyi ki seçmişim diyorum. Karşımızda derdini anlatamayan canlara şifa olmak başka bir duygu. Bu durum her anlamda gece başımız yastığı koyduğumuzda huzurla uyuyabiliyoruz. Veteriner Hekimler mesleğinde şehitlerin olması, mesleğe saygı duyulmuyor.  İnsanlardan anlayışlı olmalarını ve birlikte bir şeylerin üstesinden geleceğimizi bilmeleri gerekir.

Hayvanlarla iç içe olmak, onlarla gece gündüz birlikte hareket etmek bizlerin yaşam kalitesi olduğunu ve hayvanların sağlıkları için ellerinden gelen her şeyin en iyisin yapmaya devam ettiklerini söyleyen Veteriner Hekim Yunus Emre Gümüş, genç bir hekim olarak mesleği gurur duyduğunu, kendilerini ifade edemeyen dostların canlarına merhem olmak , onları doğaya tekrar kazandırmanın çok mutlu olduğunu söyledi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu