GündemAsayiş

Hırvatistan’dan Kardeşlik Desteği!

Afetzedelerin yardımına yetişen ülkelerden biri de Hırvatistan oldu. Ünyeli hemşehrimiz, Hırvatistan Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran, deprem bölgesine ulaştırılmak üzere destekte bulunan Hırvatistan vatandaşlarına ve firmalara Türkiye adına teşekkürlerini ifade etti. Ülkedeki anlamlı bağış kampanyaları için “Asla unutmayacağız #Hırvatistan” diyen Yavuz Selim Kıran, kiminin cebindeki harçlığını kiminin de evindeki makarnaları gönderdiğin belirterek kardeşlik vurgusu yaptı. Kıran, yardımlara ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Dost kara günde belli olur. Hırvatistan, bu zor günlerimizde Türkiye ile dayanışma göstermek için seferber oldu.  Kurtarma ekibinden sonra bugün de 20 milyon TL değerinde 8 kamyon çadır, battaniye, ısıtıcı,gıda ve tıbbi malzemeyi bugün ülkemize gönderdi. Kimi cebindeki 10 Avro harçlığını gönderdi, kimi daha fazlasını… Kimi evindeki makarnasını, kimi deprem bölgesindeki kardeşleri ısınsın diye battaniye getirdi. Kimi malzemeleri kolilerken yardıma geldi, kimi etrafını seferber etti. Asla unutmayacağız #Hırvatistan!..”

 

Geçmiş dönemlerde de Türkiye’nin Hırvatistan’a kardeşlik eli uzattığına işaret eden Hırvatistan Büyükelçisi Kıran, şimdi de bu ülkedeki kardeşlerimizin Türkiye için yardım eli uzattığını şu sözlerle dile getirdi:

“2020 yılında Hırvatistan’da Petrinja şehri merkezli bir deprem yaşanmış, o depremde ilk ve en çok yardım eden ülkelerden biri Türkiye olmuştu. O şehirdeki vatandaşlar da şimdi Türkiye için seferber oldular.”

Kıran ayrıca, Büyükelçiliğin yardım kampanyasına Hırvat iş dünyasından destek veren Agencija za, Komercijalnu Djelatnost, Graditelj Svratišta, Dalma-ZD, Termodinamika, Ban-Tours, Fugaplast, firmalarına da Türkiye adına içten teşekkürlerini iletti.

Kıran, Türkiye’ye yönelik yardım kampanyalarını bizzat yakından takip ederek koordinasyonu sağlıyor.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu