GündemKültür- SanatKültür-SanatÜnye

İhaleye Talip Çıkmadı!

Ünye’nin yıllardır beklediği, bir türlü çözülemeyen ve kördüğüm haline gelen Kültür Merkezi ihalesinde yine bir sonuca varılamadı. 5 Ocak’ta tarih verilen ihaleye bir talip çıkmadı.

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’nun; “Buranın projesi için gereken para 170 milyon, ayrılan para 17 milyon” sözlerinde dile getirdiği ödenek yetersizliğinin ihaleye katılım olmamasında etkili olduğu düşünülüyor.

Ünye Kültür Merkezi ihalesi 5 Ocak 2023 tarihinde Ordu Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından gerçekleştirildi. İhaleye katılmak üzere 4 Ocak 2023 tarihine kadar 2 firma dosya indirirken, hiçbir yüklenici firma ihaleye katılmadı. İhalenin şubat ayında tekrarlanmasının planlandığı öğrenildi.

 

Argan: “Doğrudan Temin Yapılması Talebimiz Var”

AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’dan buranın doğrudan temin veya pazarlık usulü ile yapılmasını talep ettiğini söyledi. Ünye Kültür Merkezi’nin yapılması için gerekli ödeneğin tamamının hazır olduğunu vurgulayan Argan, buraya en kısa sürede başlanıp, tamamlanması için elinden gelen gayreti gösterdiğini ifade etti.

 

“Ekonomik Kriz Adımlarımızı Yavaşlattı”

Argan, Ünye Kültür Merkezi projesinin Ünye için önemli olan projelerden biri olduğunu belirterek, “Bu projeyle ilgili süreci yakından takip ediyoruz. Ama pandemi sürecinin girmesi ile birlikte ve dünyada etkisini gösteren ekonomik kriz bu noktada da bazı adımlarımızı atmamızı yavaşlattı.” ifadelerini kullandı.

 

İhale İçin 2 Firma Dosya İndirdi Ama İhaleye Hiç Kimse Katılmadı

Ünye Kültür Merkezi’nin gerçekleşen son ihalesine hiçbir firmanın katılmadığını belirten Argan, “5 Ocak tarihinde Ünye Kültür Merkezi’nin ikmal ihalesinin gerçekleştirileceğini ifade etmiştik. Gerçekleşen ihaleyi yakından takip ettik. Buranın ihale edilmesi ile ilgili yetki Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’ndaydı. Ayın 4’üne kadar toplam 2 dosyanın KİB’ten indirildiğini arkadaşlarımız beyan ettiler. Ancak ne üzücü ki maalesef ihaleye hiç kimse katılmadı. Hiç kimsenin katılmaması ile birlikte ihaleyi gerçekleştirememiş olduk.” şeklinde konuştu.

 

Kültür Merkez Yapımı İçin Gerekli Ödeneğin Tamamı Hazır

“Kültür Merkezi’nin yapılması ile ilgili bütçede herhangi bir sorun ve sıkıntımız yok. Bunu özellikle belirtmek isterim. Para hazır ve parasal bir sıkıntı yok. Sadece müteahhitlerin burada acaba bu fiyata bitirebilir miyim, acaba fiyatlarda bir farklılık olur mu anlayışından hareketle böyle bir durumun ortaya çıktığını belirtmek isterim. Müteahhitler burayı yapmayla ilgili sorumluluğu üzerine almayınca hali ile ihale gerçekleştirilememiş oluyor. Ama buranın yapılması ile ilgili harcanacak olan ödeneğin tamamının hazır olduğu Kültür Bakanlığımız tarafından bize defaten ifade edildi. Ödeme noktasında herhangi bir sıkıntı olmayacak. Yeter ki bir iş insanımız ben burayı yapacağım desin. Gerisi hızlı bir şekilde tamamlanacaktır.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu