GündemAlp TvİlçelerİllerKültür- SanatOrduOrdu Büyükşehir BelediyesiSiyasetÜnyeÜnye Belediyesi

İyi Partili Çıraklı: “Büyükşehir 8 Senedir Ünye’ye Sahip Çıkmadı!”

 

İyi Parti Ünye Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı, Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Nihat Şen’in “Ünye talep ederse Büyükşehir olarak Kültür Merkezini yaparız” söylemlerine tepki gösterdi. Çıraklı, Büyükşehir’in geçmişten bu yana Ünye’yi boş vaatlerde oyaladığına işaret ederek 8 yıldır Ünye’ye sahip çıkılmadığını söyledi.

Bölgenin siyasi abisi olarak bilinen Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un Kültür Merkezi ve diğer yatırımlardaki sorunları istese çözebilecekken kendisinin nezdinde Ünyelilerin iktidara inancının kalmadığını da sözlerine ekledi.

 

Çıraklı: “Nihat Şen’in Açıklamalarını Doğru Bulmadım”

İyi Partili siyasetçi Murat Çıraklı, Ünye Kültür Merkezine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, 2018’de başlatılan ancak ödenek vs. sıkıntılarından dolayı tamamlanamayan projeyi Büyükşehir’e yüklemenin yanlış olduğunu söyledi.

Çıraklı, açıklamasında şu detaylara yer verdi:

“Nihat Bey bölgemizi iyi bilen, tanıdığımız bir dostumuz. Ama ben ifadelerini çok da doğru bulmadım. Çünkü hükümetin 2018 yılında ihale aşamasına getirip de işe başladığı Ünye Kültür Merkezinde işi yapan firma çekip gidiyorsa, hükümet buraya kaynak bulamıyorsa bugün Ordu Büyükşehir olarak burayı yapmayı taahhüt etmek doğru bir açıklama değil.  Daha öncesinde Enver Yılmaz Bey, Ünye’de kültür merkezi, tabakhane deresi, çamlık, huzurevi gibi birçok projeyi yapacağını taahhüt ederek geldi. Hilmi Bey de bunu devam ettirdi. Büyükşehir’de eski-yeni belediye başkanları dâhil 8 yıl geçmesine rağmen verilen sözler yerine getirilmemişken şimdi verilen sözler, ifadeler inandırıcı değil.

Ordu Büyükşehir Ünye gibi metropol şehirden yıllardır büyük bir gelir elde etmesine rağmen Büyük Camii yanındaki belediye dükkanlarından diğer yatırım ve hizmetlere kadar her alanda en çok polemiği yine Ünye ile yaşamıştır. Bu durumda Büyükşehir’in Ünye’ye Kültür Merkezi yapacağı açıklamasını sağlıklı bulmuyorum. Bunu sadece geçmişte olduğu gibi seçim vaadi olarak görüyorum. Biz Ünye’ye yapılacak olan hizmetlerde kim elini taşın altına koyarsa onun yanındayız. Yapılan her güzel şeyi de tebrik etmesini biliriz. Ama Ak Parti, kendisine mensup Büyükşehir Belediyelerinin yavaş yavaş elden gidecekleri korkusuyla ortaya böyle vaatler koyuyorlar. Ben bu ifadeleri Nihat Bey’in neye göre söylediğini bilemiyorum ama bunu söylerken bilgi ve belgeleri de ortaya koyması lazım. Bunun yanı sıra bütçe planlamalarını da ortaya koyması lazım.”

 

“Numan Abimiz Hükümet Yatırımı Olarak Ünye’ye Hangi Taahhüdünü Yerine Getirmiş?”

Kültür Merkezi’nin geçmişten bugüne gelen sürecine de değinen Çıraklı, Mimar Nihat Şen’in iyi niyetine inandıklarını ancak bunun ötesinde Numan Kurtulmuş gibi bölgenin siyasi abisinin istese bu konuları çözebileceğine işaret etti. İyi Partili siyasetçi, hükümetin yatırım ve hizmetlerine yönelik şöyle konuştu:

“Geçmişte Ünye Kültür Merkezi oluşumunda ben de buradaydım. Kültür Bakanlığı bu yatırımı ancak ve ancak 15 Temmuz’daki yerin kendilerine devir teslimi olursa yapılacağını söylemişti. Aslında biz o dönem muhalefet meclis üyeleri olarak şehrin ortasına bu yapının uygun olmadığını düşünmüştük. Bakanlık böyle deyince bunu kabul ettik.

Haliyle geçmiş dönemlerde bölgemizin abisi olarak bilinen tanınan siyasetçimiz Sayın Numan Kurtulmuş’un Kültür Bakanlığı yapmış olmasına rağmen burası yapıldı mı, yapılmadı! Peki bugün sokaklarda seçim zamanlarında Ankara’da çok değerli büyüğümüz var denilerek anılan Numan abimize baktığımızda hükümet olarak Ünye’ye ne yapmış, hangi sözünü ortaya koymuş da yapmış ki yarın ifade ettiklerine inanacağız. Ki bunun yanı sıra Nihat Bey’in pozisyonu bunlara elverişli bir pozisyon değil ki. Kendisi danışmanlık yapan, Orkent yönetiminde olan birisi. Bu tür projelerin yapılması hazırlanması Büyükşehir Belediye meclisinden geçer. Şu da var ki Nihat Bey’in iyi niyetine her zaman kanaatimiz vardır. Ama kanaat oluşması Nihat Bey’in, Büyükşehir Belediyesi’nin bu işi yapacağı anlamına gelmez.”

 

“Ünye’ye Boş Vaatlerle Sahip Çıkmaya Çalışmayın!”

Ünye Belediyesi Meclis Üyesi Murat Çıraklı, açıklamalarını şöyle tamamladı:

“İsterse Numan Bey bu konuları çözerdi. Ama bu konu Ahmet Bey Mehmet Bey konusu değil. Bu bölgenin giderleri arttı, ekonomisi zayıfladı. Esnaf ve sanayicilerimiz istihdam sağlayamaz hale geldi. Biz istiyoruz ki devletimiz burada bize sahip çıksın. Ordu Büyükşehir’in yaptığı gibi boş vaatlerle sahip çıkmaktan bahsetmiyoruz. Keşke Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı çıkıp da geçmişte Enver Bey’in vaatleri ile ilgili Ünye’de bir adım atsaydı. 8 yıl geçmiş ve artık Ünye’de kimse bu yönetimin sözlerine inanmıyor.”

Haber: Talip Kocakoç – Tuğçe Kaymak

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu