GündemKöşe YazılarıYaşam

Kadılar Yokuşuna Bahar Değil Beton Geldi

Geçenlerde Kadılar yokuşuna bahar geldi diye maile haber gelmişti. İçeriğine tıkladım baktım ki bahar öyle bir gelmiş ki kaldırım taşları ve beton parçaları pırıl pırıl parlıyor.

Tek tek fotoğraflara baktım, acaba ben mi yanlış görüyorum yoksa yanlış fotoğraflar mı atıldı diye. Fakat ne ben yanlış görmüşüm nede fotoğraflar yanlış atılmış. Gördüğümüz duyduğumuz okuduğumuz her şey doğruyu yansıtıyor. Kadılar yokuşuna bahar gelmiş.

Bahar deyince tabi ki aklımıza bağda bahçelerde açan çiçekler kuş sesleri, kelebekler, çiçeklere konan arılar böcekler geliyor. Mis gibi kokusu nefesine nefes verip huzurla yürüyor. Bize anlatılan bahar yanlış bahar. Üç beş tane beton saksıların içine dikilmiş birkaç menekşe ile birkaç farklı çiçeklerden ibaretti Kadılar Yokuşu.

22 adet beton saksı ne demek, bizim toprağımız yok mu çiçek yetiştirmeye, toprağımız yok mu ağaç dikmeye? Neden her yer beton. Yağmur oluyor kaldırımlar da yürünmüyor. Mahalle aralarına köy yollarına gidiliyor kilometrelerce beton yol. Sanki yeşillikleri yok etmek, her yeri betonlaştırmaya and içilmiş gibi. Neden diye sorsak elbette bir cevabı vardır. Her şeyin mutlaka doğru ya da yanlış bir cevabı olur. Ancak neye göre doğru neye göre yanlış tartışılır. Hadi diyelim %10’u doğru %5 i yanlış, insan o yüzde beşlik kısmını düzeltmek için çalışır çabalar. Şehrin zaten çözülemeyen bin bir çeşit sorunu var. Şehir araç kalabalığından, inşaatlardan, beton yığınlarından nefes alamıyor gittikçe insanın ruhu daralıyor. Kaldırımlar desen insan yürüyemiyor, insanın geçmesi gereken yerde araçlar duruyor. Yoldan geçsen sürücüler kızıyor. Sahi çözümü kim bulacak ve yardıma kim koşacak?

Sanmıyorum bu sorunların sadece bizde olduğunu, sanmıyorum tek beton yığınlarının Ünye olduğunu. Hangi şehirden yolumuz geçse hangi şehre işimiz düşse mutlaka gözümüze takılan bir şeyler vardır. Kimileri görüyor görmezlikten geliyor. Kimileri sahiden görüyor menfaati kendi selameti için susuyor. Gerçekten görenlerde bu ülkede suçlu ilan ediliyor. İşi işten geçtikten sonra sen ben o kurunun yanında yaş da yanacak, yaşın yanında kuruda. Dünya değişiyor ve bunu yapan insan maalesef hiç değişmiyor. Hayatımızla oynamayın…!

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu