ÜnyeGündem

“Kadınları Geleneksel Rollerden Çıkaracağız ”

 

Ünye Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığında 26 Ekim 1933 yılında kadınların köy ihtiyar heyetlerinde ve muhtarlıklarda seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 89. Yıldönümünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada Güncel Kadın sorunlarına ve  bunun nedenlerine değinildi yapılan bildiri de kadın hakları ve kadının toplumda ki yeri üzerine eleştirililerde bulunuldu.

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay yaptığı açıklamalarda; “kadına seçme seçilme hakkını sunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve eşitlik mücadelesine katkı sunan herkesi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz” dedi.

Başkan Atay; AKP Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir’in yapmış olduğu, “Türkiye Yüzyılı vizyonunun önemli bir parçası kadınlar olacak” açıklamasına ise İstanbul sözleşmesi üzerinden tepki gösterdi.

2023  Yılında Gerçekleşecek Seçimler kapsamında  yapacakları projeleri , güncel olarak  yaşanan Toplumsal olayları ve Ak Parti İktidarının Kadına bakış açısını değerlendiren Ünye Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Ayça Atay şu açıklamalara yer verdi;

 

 “Kadınların Bu Hakka Sahip Olmasının Üzerinden 89 Yıl Geçti ”

“Kadınların bu hakka sahip olmasının üzerinden 89 yıl geçmesine rağmen, eşitlik adına kat etmemiz gereken çok mesafe var. 2019 yılında yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına göre, Türkiye’de toplam 50.217 muhtarımız var. Bu muhtarların sadece yüzde 2’si kadın.

Oysaki biz kadınlar, muhtarlığın demokrasinin temel taşı olduğunu çok iyi biliyoruz. Hangi evin tenceresinde et, hangisinde dert pişer, en iyi muhtarlarımız bilir. Kimin düğünü, kimin cenazesi var, en iyi muhtarlarımız bilir. Kimin işsiz çocuğu, kimin borcu var; en iyi muhtarlarımız bilir. Şu bir gerçek ki; kadın muhtarların kapısı, mahalle sakinleri tarafından daha rahat çalınıyor. Sorunlar, kadın duyarlılığı ve yaratıcılığıyla daha kolay çözülüyor. Buna rağmen kadınlar, pek çok alanda olduğu gibi muhtarlıkta da eşit temsil edilmiyor. Kadınların eşit temsil hakkına erişmesi için, öncelikle ülkeyi yönetenleri değiştirmeliyiz. İlk seçimlerde “ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” diyen zihniyeti sandığa gömmeliyiz.

Bir iktidar düşünün ki “eşitlik” kelime dağarcıklarında yer almıyor. AKP Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir çıkmış, ‘Türkiye Yüzyılı vizyonunun önemli bir parçası kadınlar olacak” diyor.

  “ Kadınları Geleneksel Rollerden Çıkaracağız ”

Kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ederken, koruma altındaki kadınlar göz göre göre katledilirken İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenler hangi vizyondan bahsediyor?

Öldürülen kadınlara sadece sayı gözüyle bakanlar, kadın katillerinin cezasızlıkla ödüllendirilmesine seyirci olanlar hangi vizyondan bahsediyor?

İstismar vakalarında “çocuğun rızası”ndan bahsedenler, tecavüzcüleri aklama yasasını getirmeye çalışanlar hangi vizyondan bahsediyor?

Kadınların yediğine, içtiğine, kıyafetine, kaç çocuk doğuracağına, yaşam tercihlerine karışanlar hangi vizyondan bahsediyor?

2023 yılı merkezi bütçe kanun teklifinde kadınların güçlendirilmesi için kadın başına 50 lira ayıran iktidarın vizyonu ortada.

Değerli Basın Mensupları,

İktidara geldiğimizde siyasetin öznesi olan muhtarlarımız için 10 önemli adımı hayata geçireceğiz.

1) 82 ayrı kanuna dağılmış değil, tek bir muhtarlık kanunu çıkaracağız.

2) Muhtarlık seçimleri için birleşik oy pusulası esasını getireceğiz.

3) Belediye binası var, “muhtarlık evi” neden yok? Bağımsız bir muhtarlık evi olacak.

4) Muhtarlıklara yardımcı büro personeli tahsis edeceğiz.

5) Kaldırılan köy tüzel kişiliklerini yeniden oluşturacağız.

6) Her muhtarlığın ayrı bir bütçesi olacak.

7) Sosyal yardımlar, muhtarlıklar aracılığı ile dağıtılacak.

8) Belediye Meclisi’nde muhtarın seçildiği mahalleyle ilgili bir karar alınacaksa, o kararın görüşüldüğü belediye meclisi toplantısına muhtar da katılacak, toplantıda söz ve karar sahibi olacak.

9) Muhtarlarımız, belediye ile birlikte sosyal projeler geliştirecek.

10) Türkiye Muhtarlar Birliği kurulacak.

AKP‘nin muhtarlarımıza ve eşitliğe değer vermeyen anlayışını yerle bir etmeye geliyoruz.

Kadını kuluçka makinesi gibi gören, kadınları geleneksel roller içine hapsedip eş-anne rolleri dışında birey olarak kabul etmeyen zihniyeti ilk seçimlerde yıkmak için geliyoruz.

Eşit, adil, demokratik, laik bir Türkiye’yi parlamenter demokrasi ile taçlandırmaya geliyoruz.

AZ KALDI!

GELİYOR GELMEKTE OLAN!. ”

 

Ak Parti İktidarının, kadınlar üzerine yaptığı açıklamalara eleştirilerde bulunan  Başkan Atay, cevaplarını sandıkta vereceklerini ve kadınların toplumda ki yerini geri kazanacağını söyledi.  Başkan Atay 2023’ün kadınların senesi olacağını dile getirerek  açıklamalarını sonlandırdı.

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu