Alp TvGündemSağlıkÜnye

Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Ülkemizde 1-7 Nisan tarihleri arasında Kansere dikkat çekmek amacıyla “Kanserle Mücadele Haftası” olarak kutlanıyor.

Ünye Devlet Hastanesi, Ünye İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM, Fatsa Devlet Hastanesi Kanser Kayıt Birimi ile ortaklaşarak yaptığı, 1-7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında, Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda, Kanser taramalarına dikkat çekmek, Kanser ile Mücadele, erken teşhis ve kanserden korunma yolları hakkında farkındalığın oluşturulması ve yaygınlaştırılması ile ilgili bilgilendirme çalışmaları için stant kuruldu.

Stantta vatandaşların kanser taramaları yaptırmak üzere (40-69) yaş kadınlarda meme kanseri 2 yılda bir, 30-65 yaş kadınlarda rahim ağzı kanseri 5 yılda bir, 50-70 yaş kadın ve erkeklerde ise 2 yılda bir kalın bağırsak kanseri taramaları, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’ de ücretsiz olarak yapılacak.

Sağlık personellerinin vatandaşları kanser hastalığı konusunda bilgilendirerek, merak ettikleri soruları cevaplayarak KETEM’de ücretsiz taramaya davet etti. Meme kanseri ile mücadele kapsamında, kadınlara farkındalık için pempe kurdele, kolon kanseri için mavi kurdele taktılar.

Ünye Devlet Hastanesi Op. Dr. Tamer Kutlu, yapılan bu tarama faaliyetlerinin sağlıklı nesiller için gerekli olduğuna dikkat çekerek sağlıklı ailelerin sağlıklı bir gelecek demek olduğunu ifade etti.

 

Haber : Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu