Gündem

Kış Lastiği Uygulamasında Geri Sayım Başladı!

Kış aylarına yaklaşırken, araç sahiplerinin yakından takip ettiği Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması için geri sayım başladı.

Her yıl aynı tarihler arasında uygulanan zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibarıyla başlayacak ve 1 Nisan tarihine kadar devam edecek. Bu uygulama şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için geçerli olacak.

 

Kimler İçin Zorunlu?

Kış lastiği Takmayan araç sahipleri para cezasına çarptırılacak. Gerekli denetimler uygulanmadığında ise tespit edilen kişilere 776 TL para cezası, uygulanacak.

Kış lastiği uygulaması; şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için geçerli olacak. Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri (araçlarda şafta bağlı olup çekiş gücü sağlayan dingil) üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin araca monteli tüm lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gerektiği bildirildi.

Resmi Gazete’ de kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları ise illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacaktır. Bunların dışındaki ticari olmayan şahsi araçlar için uygulama zorunlu değil fakat can ve mal güvenliği ile seyahat etmek için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu