GündemEkonomiÜnye

“KONUTTA BALON FİYATALRIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ!”

Ünyeli İnşaat Mühendisi Berkay Torunoğlu, son dönemde artan ve vatandaşın cebini yakan konut fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Torunoğlu, piyasada oluşan balon fiyatların önüne geçilmesi için tedbir alınması gerekliliğine dikkat çekerek yapı stoğunun azaldığını ve bunun da fiyatlara yansıdığını söyledi.

 

Ünye’de konut fiyatları her geçen gün artışa geçiyor. Bu durum hakkında değerlendirme yapan İnşaat Mühendisi Berkay Torunoğlu Alp TV mikrofonlarına konuştu.

 

İnşaat Mühendisi Berkay Torunoğlu, “Ünye’de konut fiyatları her geçen gün artıyor. Her geçen gün artan enerji maliyetlerinden dolayı konutun bütün birimlerine yansıyor. Memlekette maalesef yüksek enflasyon söz konusu var. Enerji maliyetinde Türkiye’nin en büyük sorunları arasındadır.  Bütün yapı malzemeleri ve işçilik maliyetlerinin fiyatları da artıyor.  21 Haziran itibari ile resmi gazetede yayınlanan yapı maliyetlerini metrekare maliyetlerini tekrar güncelledi. 2 bin 250 lira olarak açıklanan metrekare fiyatı 4 bin 270 lira civarlarında. Dolayısıyla bu yapının A’dan Z’ye büyün yapı birimlerini etkilemektedir” dedi.

 

“Tüketici Mağdur!”

Tüketici konut durumunda çok mağdur oluğunu söyleyen inşaat mühendisi Berkay Torunoğlu..

“Ünye’de devam eden yapı çok fazla değil. Yapı stoğu da azaldı. Stok azalınca kiralık dairelerini de bire bir etkiledi.  Bütün hepsi aynı çark içinde döndüğü için kiralık evlerinde maliyetleri arttı. Bunun için devletin bir an önce enerji giderlerini aşağı çekmesi gerekiyor. Alternatif enerjiye yönelmesi gerekiyor. Böylece piyasada bir seviyede oturabilir. Piyasada bir belirsizlik söz konusu. Belki piyasa şartları biraz düzelse en azından insanlar yarın ne olacağını bilebilseler ona göre tedbirlerini alacaklar ona göre yapıya yönelebilirler” diye söyledi.

 

“Kira Fiyatları Çok”

Nüfus sürekli artıyor. Artan nüfusun yeni konutlara ihtiyacı olduğunu ifade eden Torunoğlu:

“Ünye göç olan bir bölge. Ordu’da en çok göç alan şehir Ünye’dir. Bu nedenle stoktaki darlık kiralık dairelerdeki fiyatları etkiliyor. Yeni stok satın alacaklar için hem de kiralık ev arayanlar için kötü bir haberdir.

Daire satışları fiyatlarında gayrimenkul değerlendirme uzmanlarından bir rapor alınırsa satış dönemindeki konuya müdahil olursa yapının fiyatı ilgili doğru fiyat belirlenir. Balon fiyatların önüne geçilir.  Bunun bir an önce önüne geçilmesi gerekir “ dedi.

 

Haber: Tuğçe KAYMAK

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu