GündemÜnye

Kredi Artışı İle Esnaf Nefes Alacak

Alp Tv’ye açıklamalarda bulunan Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek gündemde olan sorunları, vatandaşların ve esnafın aklında soru işareti kalan meseleleri ele aldı . Ekmeğin fiyatına , savaş etkisinde ki gıda sektörüne, esnaflara verilecek krediye kadar bir çok soruyu cevaplayan Güdek işte şu açıklamalara yer verdi ;

Konuya ekmek fiyatlarının artışı olacak mı sorusundan başlayan Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek esnaf tarafından bir zam talebinden bulunulmadığını ve esnaf vatandaşların bu konuda büyük bir fedakarlık gösterdiğini belirtti;

Yakın Zamanda Zam Beklemiyoruz

“ 2 ay öncesinde ekmek fiyatı üzerine tarifemizi almıştık 250 gram ekmek 5 TL , 500 gram ise 10 TL olarak fırınlarımızda satışa sunuluyor. Şu anda esnaf açısından bize herhangi bir zam talebi olmadı, bunun sebebi cumhurbaşkanımızın öncülüğünde bir tahıl koridoru açıldı. Tahıl koridorlarının dünyaya açılmasıyla birlikte buğdayda bir alım sıkıntısı veya zam beklenmiyor. Bundan ziyade kışın gelmesiyle fırıncı arkadaşlarımız kabuk ve odunların dışa ihracı ile sıkıntı yaşamaktalar ancak yine de bir zam talebiyle bize herhangi bir istekte bulunmadılar , yakın zamanda bir zam geleceğini düşünmüyorum tabi bunda esnaf ve fırıncı arkadaşlarımızın fedakarlığının da büyük payı var. İlerleyen zamanlarda bir zam talebi olursa bunu üst kuruluşlarımızla istişare ederek halkımıza ve esnafımıza açıklayacağız ama yakın dönemde böyle bir zam talebi ve zam gelmesini beklemiyoruz.”

Diyerek ekmek fiyatı konusunda ki güncel durumun şu anlık bir zam talebine ilişkin hareket etmediğini söyledi.

Konuşmasına savaştan etkilenen gıda pazarının durumu ile değerlendirmede bulunarak devam eden Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek , savaşın etkisiyle oluşan enerji azlığının ve gıda sıkıntılarının ister istemez mevcut gündeme de etki ettiğini söyleyerek bir an önce savaşın bitmesinin bunun,  her iki anlamda da yıkıcı  tarafları olduğunu dile getirdi;

 

Temennimiz Savaşın Bitmesi Yönünde

“Elektrik , gıda, enerji bunlar domino taşları gibi birbirini tetikleyen maddeler . Enerji Fiyatlarının artması lojistik olarak gıda fiyatlarının da arttırdı. Temennimiz dünyanın başına dert olan Ukranya ve Rusya Savaşının bitmesi yönünde hem esnaf açısından hem de insanlık açısından bir ferahlamaya kavuşmamızı diliyorum” Dedi.

Esnaflara verilecek destek kredileri hakkında konuşmasına devam eden Harun Güdek, Esnafın son istişarelerle kredi limitlerinin arttırıldığını ve bu yönde çalışmaların takip edildiğini esnafa her şekilde desteğin süreceğini belirtti.

 

 Kredilerimiz Artmış Bulunmakta

“Üst kuruluşumuz olan Türkiye Esnaf ve zanaatkarlar Konfederasyonun seçimlerinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın da iştirak ettiği kongremizde esnaflara verilen kredilerin arttırılması için talepte bulunuldu. Şu anda güncel olarak talebimiz gerçekleşti talebimizi olumlu karşılayan Sayın Cumhurbaşkanımıza  bu konuda ki ilgisi için  teşekkür ediyorum esnaflarımız mağdur olmayarak isteklerinin gerçekleşmesi bizi ve esnaf kardeşlerimizi mutlu ediyor. Esnafımızın 350 Lira olan kredi üst limiti şu anda 500 liraya , iş yeri edindirme ve araç getirtme kredileri ise 1 trilyondan  1,5 trilyona çıkartılmış durumda. Biliyorsunuz ki ünyemizde, 4 tane esnaf odamız var esnaf odalarına kayıtlı olan üyelerimiz bu kredilerden yapacakları işler ve yatırımlar için faydalanabilmektedirler. Üyelerimizin esnaf kooperatif müracaatları neticesinde Başvurularda bulunan esnaf kardeşlerimizin evraklarını kabul ederek kredilerden faydalanmalarını sağlıyoruz.  Ayrıca bunun yanında 9,5 olan faizler şu an 9’a düşmüş bulunmakta.”

Esnafların kredilerine önem verdiklerini belirten Güdek esnaf odalarına ve kooperatiflerine başvuran esnafların kredilerle ilgili bilgiler alabileceği ve faydalanacağını belirtti.

 

Haber :Alparslan Çelik

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu