GündemKöşe Yazıları

Kusura Bakmayın, Gazetecilik Nedir?

Gazetecilik hayatına başlayan her insanın mutlaka macera dolu bir geçmişi, anlatacak çok şeyi, yazıp çizerek haykırmak istediği kaleminin mürekkebinin yetmeyeceği, bazen de tek bir söze sığdıracak kadar manidar sözlerini hayata geçirdiği anları hep  vardır ve mutlaka olacaktır.

Kapıların ardına kadar açıldığı bu meslek, sen olmayı kaldıramayacak kadar heybetli olmasına rağmen, toplum tarafından kendini kabul ettirdiğinde, o toplum ile bütünleşerek meslek sen olmaktan çıkar biz olmaya doğru yol alır. Senin derdin benim derdim. Senin sorunun benim sorunum. Onun mutsuzluğu hepimizin mutsuzluğu olduğunda, bir çıkar, menfaat, nemalanma çabasına girmeden olaylara bu göz ile bakıldığında, insan artık tek başına değil yanında kazandığı insanlarla yürümeyi ve yürürken de yalnız olmadığını bilir. Böyle bir durumda kaleme aldığınız her konu üzerinde mutlaka birilerinin duygularına fikirlerini ev sahipliği yaparak tercüman olmuş olmak farklı olduğunuzu göstermektir. Ayrıca okuyucularınızla aranızda kurduğunuz köprülerin temel taşlarının. Haber yaparken , insanın bir duruşu, kişiliği olduğu kadar, ele aldığı konularda da yaşanılan olay neyse hadiseyi değiştirmeden gündemoluşturarak servis etmek mesleğini layıkıyla yapmanın sorumluluğuna girer.Hak ettiği şekilde mesleğini icra etmek isteyenler, kimsenin baskısı, zorbalığı ve dayatmalarının arasında sıkışıp kalmadan, kimseye şantaj ve gövde gösterisi yapmadan meslek hayatına devam etme hakkına sahiptirler.

Gazetecilik mesleğini yerine getirirken hangisi yaşadığı zorlukları rağmen bu meslekten vaz geçebilmiştir.

Gazetecilik, yapılan haberleri doğru, dürüst tarafsız ve etik bir şekilde araştırarak, ulaşılması gereken mecralara ulaştırılması için görevli kişilere verilen unvana sahip olmaktır . Herkesin bu konuda beklediği görmek istediği hassasiyette bu yöndedir.Artısı eksisi kalıplaşmış yönleri ile karşımıza mutlaka çıkar.

Gerçekleri Gören, Gerçeklerden  Kaçan!

Emek ve emekçinin hakkıdır. Elinde olan  hakkı başkalarına gasp ettirmemeye çalışan, konuştuğunda susturulmayan, bir tane parmakla işaret edecek insan gösterindiyeceğiz ki tebrikler. Ne zaman bu gerçekleri konuşacaksınız. Hani doğru ve tarafsız medyayız ya.. Çıkıpta ilçede bu sektördeki bütün basını çağırıp bir derdiniz sorununuz var mı diye soran kim var.Basın mensuplarının bir araya gelip toplantı yaptığı bir medyanın diğer medya ile el sıkıştığını gören var mi? Varsa yine tebrik ederiz. Gazeteciler gününde bir araya gelip sorunların masaya yatırılarak öncülük edecek, samimi bir şekilde yol gösterecek çözüm üretecek, çalışanların sorunlarını dinleyecek, ev sahipliği yapacak kim var ?Yenilikçiliğe açık, çevresine faydalı olabilmek adına, koltuk sevdasına değil, bilgi paylaşımları ile örnek olacak kişilerin dik duruşlarını insanlar ayakta alkışlarlar. A kişisini işe alırsın gider B kişinin yanında ücretini tartışırsın. Paranın gücüne inanıp meslek ahlakı unutulursa ve gözünü hırs bürüyüp, başkasının düşmesi için fırsat kollanıyorsa, her hatasını düştü deyip zil takıp oynayacak duruma geliniyorsa kusura bakmayın bunun sizin gazeteciliğinizle, basın anlayışınızla hiç bir şekilde bağdaşacak yanı yok. Herkes kendi ekmeğinin peşinde koşarken, nasıl ki kendi kazanmanızı istiyorsunuz, bırakın da insanlar da kazansın. Bu dünya herkese yetecek kadar büyük, nefsinize uyup başkasının önüne taş koyacak kadar küçüktür. Eğer bu mesleği seven kişilerle bu mesleği maddiyat kapısı olarak gören kişiler karıştırılırsa, okuyucuların olmasına gerek yoktur.

Her yıl yenilenen teknoloji ile birlikte medyanın gücünün ne derece önemli olduğunu, saniyeler içinde bir tıkla nerelere ulaşıp okuyucusuyla buluştuğunu, her okuyucunun duygu düşüncelerini o konu üzerinden anında cevap vererek geri etkileşimde bulunduğunu bilmek, dünya üzerindeki hareketliliği hangi boyuta taşıdığını gözler önüne seriyor. En ücra köşedeki köyde yaşayan insanın fikirlerini görebiliyoruz, en modern şehirde yaşayan okuyucunun fikirlerini de. Evinde otururken, yemek yerken, dinlenirken, çalışırken vb. Nerede ve nasıl hangi koşulda olursak olalım  nerede yaşarsak yaşayalım gelişen teknoloji sayesinde anında karşılıklı mesaj yoluyla bir konuya müdahil olabiliyoruz. İşte tamda bu süre zarfında  farklı fikirlerin ortak noktada buluştuğu bir dönem de yazabilmek yazarken toplama düşüncelerinizi aktarabilmek için sürekli bir yolunu bulmamız gerekir. Saygılarımla.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu