GündemKöşe Yazıları

Manyetik Kumun Ardından

Ünye’nin simgesi aslında manyetik kum, bu kumla alakalı pek çok şey yapılabilir. Yapıldığını da görüyoruz, ancak ben daha farklı bir şey düşünmek istiyorum. Mesela belediyenin karşısında ki kumsalı çıplak ayakla gezilmek üzere bir yürüyüş yolu yapılabilir diyorum. Bu parkura ayakkabı ile girmek yasak diyorum.

En basit örnek; yıllarca Türkiye’de ilk olan kum futbol turnuvası sonrasında geçen yıl başlatılan kum voleybol turnuvası Ünye’ye farklı bir hava kattı. Akşamları yalı farklı bir atmosfere karıştı, Su sporları kulübü derneği başkanı Savaş Kara başta olmak üzere orada ki yönetim ve gönüllüler çok güzel etkinlikler ile yalıya farklı bir anlam kazandırdı.

Yine kum futbol turnuvası geleneksel halde devam ediyor. Burada en büyük katkı gecesini gündüzüne katan belediye personeli Murat Ülgen kocaman bir alkışı hak ediyor. Üstlendiği görevi en iyi şekilde yapıyor ve yapmaya devam ediyor.

Ünye’nin sahili yani manyetik kumu Türkiye’de tek, bu özelliğimizi daha da renklendirmek bizlerin elinde, ilk başta dediğim gibi çıplak ayakta kumda gezinti yapın ve yıl boyunca stresten uzak kalın, gibi sloganlar ile yerli ve yabancı turistleri buraya çekelim.

Yaz boyunca yapılan etkinlikler için Ünye’ye gelenler mutlaka Asarkaya kent ormanına uğramadan gitmiyorlar, Ünye Belediyesinin yapmış olduğu Panorama cafe restoran oraya ayrı bir ortam katıyor. Hele ki Karadeniz’i gezdikten sonra buraya gelenlerin söylediği tek şey var “Dünya’daki cennet burası olsa gerek” bence de öyle ama biz devamlı gördüğümüz için sanki kıymetini bilmiyoruz gibime geliyor. Çünkü herkes bize siz cennette yaşıyorsunuz diyor. İşte bizde bunu hak edelim derim, yaşadığımız şehrin kıymetini bilelim.

Bir başka konu ise 21. Ünye Uluslararası Kültür, sanat ve turizm festivali son hafta sahne alan ünlü sanatçılar ile adeta Karadeniz’in kalbi Ünye’de atmış oldu. Her sanatçının kendine has tarzları ve dinleyicileri var ve çevre il ve ilçelerden gelenler ile Ünye Cumhuriyet meydanı her akşam 15 bin kişiyi ağırladı ve pandemi sonrasında her kes doyasıya fındık öncesi eylenmiş oldu. Bu organizasyonda emek veren herkesi kutlamak gerek, asıl iş altta yani organizasyonu hazırlamak ve size yani bizlere en güzel şekilde sunulması için canla başla çalışan herkesi kutluyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu