GündemSiyaset

Memleket Partili Milletvekili Adayı Alp Tv’de Konuştu!

Memleket Partisi Ordu birinci sıra milletvekili adayı Sebanur Delican Özdemir, Ordu siyasetindeki erkek egemen duruma dikkat çekerek “Bu kadar abiye eli maşalı bir abla lazım!” dedi. Özdemir, Alp Tv ekranlarında yayınlanan ve Gazeteci Hamza Alp’in sunduğu “Seçim 23” programına konuk oldu.

 

Ordu’da tanınan bir isim olarak öne çıktığını belirten Özdemir, şimdiye kadar siyasette kadınlara yer verilmediğine işaret ederek konuştu. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin eğriye eğri, doğruya doğru diyen bir anlayışla hareket ettiğini belirten Ordu birinci sıra milletvekili adayı her evden kadınlar ve gençler olmak üzere en az bir oya talip olduğunu aktardı. Bazı çevrelerce Sebanur Delican Özdemir isminin yok edilmeye çalışıldığını söyleyen Memleket Partili aday, pankartlarının kesildiğini, hiç olmadı birinci sıra adayı isminin silindiğini söyledi.

Yazgı İnşaat katkılarıyla hazırlanan programda Gazeteci Hamza Alp’in sorularını yanıtlayan Memleket Partisi Ordu birinci sıra milletvekili adayı Sebanur Delican Özdemir, açıklamalarında şu yorumlara yer verdi:

 

“Siyasette Kadınlara Yeteri Kadar Yer Verilmedi”

“Eskiden kadının siyasette ne işi olur gibi söylemler olurdu. Şimdi görüyorum ki Ordu’nun hemen hemen 19 ilçesinde Sebanur Delican Özdemir ismi biliniyor tanınıyor. Özellikle kadınlarımızın ve gençlerimizin teveccühünü görüyoruz. Yıllardır hep erkekleri seçiyoruz bir de kadın olsun diyorlar. Kadınlarımız bu seçimde yumruklarını mühür olarak vursunlar. Ne yazık ki uygun görülen abilerden kadınlara fırsat verilmedi şimdiye kadar. Seçmen kararını vermiş durumda. Ben cumhurbaşkanlığı seçiminin hangi aşamada nasıl geçeceğini üç aşağı beş yukarı biliyorum. Bizim yaklaşık bir yıldır kutuplaştırılmış bir seçmen kitlemiz var. Hiçbir ittifakta yer almadığı için her iki ittifakın da kusurunu bulan seçmen bizim kusurumuz olmadığını görüyorlar. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyen bir liderimiz olduğu için Sayın Muharrem İnce’ye teveccühü görüyoruz.

 

“Afişlerimizi, Pankartlarımızı Kesiyorlar, Günahtır!”

“Tabi ki saldırılar iftiralar elbette var ama destek veren dış bileşenlerin ve yurt dışı hesaplardan yapılan bir saldırı olduğu apaçık ortada. En büyük sıkıntımız iktidar partisinin ve bileşenlerinin ekonomik gücü. Aynı zamanda ana muhalefet partisinin de ekonomik gücü ve kitlesi. Biz kendi imkanlarımızla yolumuza devam ediyoruz. Gençler harçlıklarıyla, kadınlarımız evde hazırladıkları böreklerle pastalarla sahada çalışıyoruz. Bizim vergimizle sahada afiş anlamında kurmuş oldukları sayısal anlamdaki güce rağmen bizim sahada en çok güçlük çektiğimiz olaya gelirsek bizim kendi imkanlarımızla yaptığımız propagandalarımızın baltalanması. Korkuyor musunuz diye sormak istiyorum. Bizim afişlerimizi pankartlarımızı kesiyorlar. Beceremezseler alttaki birinci sıra adayı ismini kesiyorlar. Benim birinci sıra olduğumu gizlemeye çalışıyorlar. Yapmayın günahtır. Burada bir emek ve çoluk çocuğun rızkı var.”

 

“Siyasete Eli Maşalı Bir Abla Lazım”

“Tabi hiçbir şeyin garantisi olmaz ama ben milletvekili olma ihtimalimizi çok yüksek görüyorum. Hemen hemen her evde bir genç oyumuz olduğunu görüyorum. Ama bu gençlerimizin tabi hanede annesi, anneannesi de var. Ben her evden en az bir oy alacağımızı görüyorum. Bu kadar abiye bir abla lazım. Eli maşalı, haklarınızı söke söke alacak bir abla lazım aslında.”

 

“Ünye ve bölgenin Genel Problemleri”

Genel ortak problem ekonomi, işsizlik, göç gibi meseleler. Ordumuzun sorunları rakımına göre değişebiliyor. Sahillerde yollarımız yapıldı, hizmetler var ama yukarılara çıktıkça kapatılan belde belediyelerinden sonra hizmetlerde eksiklikler olduğunu görmek mümkün. En büyük problem yol sorunu ve su sorunu. Kapanan köy okulları ile birlikte taşımalı eğitim yüzünden köylerimizin nüfusu da azaldı. Ama halen oralarda yaşamak isteyen insanlar var. Her ilçenin, her rakımın kendine has sorunu var. Fındık geçmişte de 4 dolardı ama bugün 2,75 gibi bir rakamlarda. Maliyetine bakarsan zaten 40-45 lira dolaylarında. Maliyetini bile kurtarmıyor. Aynı zamanda 13 yıldır hiç arttırılmayan bir destek ödemesi var. Dönüm başına 170 lira seviyelerinde halen. Gübresi, ilacı, işçi maliyetleri düşünülmedi. Fındık üreticisinin yüzü hiçbir zaman gülmedi ki; Ecevit döneminde bir nebze gülmüştü. Memleket Partisi Genel Başkanımız kesinlikle Fındık fiyatının Türkiye’nin belirlemesi gerektiğini söylüyor. Dünyadaki fındığın 60-70’ini üreten bir ülke olarak Pazar fiyatını da bizim belirlememiz gerektiğini savunuyor. Ana ürünümüzün fiyatını başka ülkeler belirlememeli. Bizim Organize Sanayi Bölgelerimizde de fındık ve tarıma dayalı bir oluşum da olmalı. Bu anlamda bölgemizin çok büyük eksikliği var. “Hedefimiz Üretim İle Kalkınmak” “Memleket Partisi olarak önceliğimiz üretim üretim üretim. Geçmişte tarımda kendi kendine yeten bir ülke iken bu dönemde mercimek, pamuk gibi ürünleri de kaybetti dışarıdan alıyoruz. Tohumunu gübresini ilacını her türlü ayni destek olarak vermeyi planlıyoruz. 2B arazilerinin bedelsiz verilmesi ve en az 10 yıl üretim yapılması kaydıyla bunun yapılması. Ürüne devlet alım garantisi verilmesi de bizim ana politikalarımızdan biri olacaktır. Tabi köye dönüş yapıldığı zaman oradaki imkanların da sağlanması lazım. Köy okullarının yeniden açılması lazım, taşımalı eğitim ile bitirilen tarım faaliyetlerinin yeniden başlatılması lazım. Tarımdan başlayarak gıdaya erişim ve su sorunu gibi geleceği etkileyecek tehlikelere karşı önlem almak için bizler yola çıktık.”

 

 

“Milletvekili Olursam Sorunları Daha Yüksek Sesle Dile Getireceğim”

“Ben ilçe başkanı iken bile Ünye’nin sorunları ile ilgilenip bunu sorguluyorduk. Sadece Ünyemizde değil ki Ordumuzun her köşesinde sorunlarımız var. Sahaya çıktığımızda Bağ-kurluların, staj mağdurlarının, daha birçok kesimin sorunları var ve biz milletvekili olduğumuzda bu meseleleri daha yüksek sesle dile getireceğiz. Özellikle yüksek kesimlerdeki tarımla uğraşan kadınlarımızın çok daha problemleri olduğunu görüyorum. Ben bir köy kızı olarak kadınlarımızın ne sıkıntılar yaşadığını görüyorum. Gençlerimizi de bir genç annesi olarak görüyorum. Onların ne istediklerini de en bilen tek adayım. Aynı zamanda yıllardır mali müşavir olarak esnaflarımızın dert ve sorunlarını en iyi bilen, dile getirebilecek insanım. Bu bağlamda Memleket Partisi’ne her evden en az bir oy desteği bekliyorum.”

Haber: Talip KOCAKOÇ

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu