GündemOrdu

Mesudiye’de Aşılama Çalışması Yapıldı

Ordu’da, meyve ağaçlarında verimliliği artırmak için ‘Meyve Aşılama’ çalışmaları başladı. 19 ilçede sürdürülecek çalışmaların ilki Mesudiye ilçesine bağlı Doğançam Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

Ordu’da tarım ve hayvancılık alanında yapılan atılımlara her gün bir yenisi ekleniyor. 2023 yılının başından itibaren başlatılan çalışmalar sonrası ilk olarak, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar sonrası, ORMEK kurslarında ‘Meyve Aşılama’ kursu alan 122 kursiyer ile ‘Aşı Ordusu’ kuruldu.

ORMEK’in Altınordu ve Fatsa, ilçelerinde bulunan merkezlerinde, 122 kursiyere, Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi, Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK) ile Ordu Halk Eğitim Müdürlüğü ortaklığında “Meyve Ağaçlarında Aşılama” kursu verildi.

Bir yandan aşılamada gönüllü seferberliği oluşturulurken, diğer yandan da Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı teknik personelleri tarafından saha çalışmaları başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi teknik personelleri tarafından, 19 ilçede sürdürülecek meyve aşılama faaliyetlerinin ilki Mesudiye ilçesine bağlı Doğançam mahallesinde yapıldı.

Gözkonan: “19 İlçede Meyve Aşılama Yapacağız”

Yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamada bulunan Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ethem Gözkonan, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla 2023 yılının başından itibaren meyve ağaçlarının verimini artırmak üzere Aşı Ordu’sunu kurduk. ORMEK bünyesinde verilen eğitimler sonrası saha çalışmalarına da başladık. Daire Başkanlığımızda görevli teknik personellerimiz ve aşılama kursuna katılıp belge alan gönüllülerle birlikte 19 ilçemizde talep edilen yerlerde aşılama çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Başarslan’dan Başkan Güler’e Teşekkür

Mesudiye Ziraat Odası Başkanı Mustafa Başarslan ise “Mesudiye ilçemizde ham meyve popülasyonu oldukça fazla. Bu ağaçların aşılama yoluyla veriminin artırılması ve yöredeki insanlara aşılama konusunda yerinde eğitim verilerek farkındalık kazandırılması çok önemli. Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı personellerinin buraya gelerek yaptıkları çalışma bizleri çok mutlu etti. Bu projede olduğu gibi Mesudiye’mizde tarımın geliştirilmesine verdiği bütün destekleri için Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ederim” dedi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu