GündemTarımÜnye

Mikro Granüllü Gübre Geldi

Ünye Ziraat Odası duyurdu “Değerli üreticilerimiz odamıza “mikro granüllü çapalama gerektirmeyen akıllı” gübremiz gelmiştir”

Üreticilerin daha verimli hale gelecek çalışmalara öncülük eden ziraat odası üreticilere destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda çalışmaları neticesinde çiftçilerin daha kolay ulaşabilecekleri ürünler Ziraat odasına getirildi

Ünye Ziraat Odası’nın yaptığı duyuruda şu bilgilere yer verildi,

“Fındık yetiştiriciliğinde bitkinin normal gelişimini sürdürebilmesi, bol ve kaliteli ürün vermesi için bilinçli ve dengeli bir gübreleme yapılması gerekir. Fındık bitkisinin yıl içinde ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin belirlenebilmesi için tekniğine uygun şekilde toprak ve yaprak örnekleri alınır ve analizleri yaptırılır. Analiz sonuçlarına göre belirlenen besin maddeleri yani gübreler, bitkiye topraktan ve yapraktan uygulanır. Uygulama zamanlarına göre kışlık ve yazlık gübreleme olarak bilinir.

Bitkiler ihtiyaç duydukları besin maddelerini kökleri ile alır ve bu besin maddelerinin önemli bir kısmını da topraktan uygulanan gübreler yoluyla karşılarlar. Bitkinin kök dağılımı eğimli ya da düz arazilerde aynı biçimde dağılım göstermez. Eğimli arazilerde kökler eğim yönünde daha fazla iken, düz arazilerde her yönde eşit dağılmaktadır. Gübreleme yapılırken eğimli arazilerde köklerin yukarıya doğru 1-2 m, aşağıya doğru 2-3 m kadar geliştiği göz önünde bulundurulmalıdır. Fındık yetiştiriciliğinde tekniğine uygun şekilde ve zamanını geçirmeden gübreleme yapılması verim ve kaliteli ürün elde edilmesi için önemli olup gübreler bitkinin taç iz düşümüne verilmelidir.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu