GündemSiyaset

Millet İttifakı Ordu’da Buluştu: “Cumhurbaşkanlığı’nda Bay Kemal’e, Milletvekilliğinde Bayan Meral’e”

İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı, CHP’li isim Kemal Deniz Bozkurt, Ordu’da düzenlenen “Hemşehri buluşmaları” programında Ordulularla ve bölgedeki partililerle buluştu. Ordu’nun her kesiminden katılımcının olduğu programda 14 Mayıs seçimleri konuşuldu, Millet İttifakının çalışmaları değerlendirildi.

Altınordu Ayzek Otel’deki programa CHP ve İYİ Parti Ordu milletvekili adayları ve il-ilçe yönetimleri de katılım sağladı. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adil Levent Karlıbel, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar ve Millet İttifakı içindeki partilerin yöneticileri ve parti üyeleri de programa dahil olan isimlerden oldu.

Toplantıda Ordululara hitaben konuşan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, mevcut siyasi havayı yorumladı ve cumhurbaşkanı hükümet sisteminin Türkiye’nin başına bela olduğunu söyledi. Yakın zamanda Türkiye’de güzel şeyler olacağını belirten Başkan Bozkurt, bunun için Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olması gerektiğini söyledi.

 

Bozkurt: “Bu Sistem Değişmelidir”

Bozkurt, ekonomi ve sosyal hayatın bozulduğu bir düzensizlik ile karşı karşıya olunduğunu söyleyerek Millet İttifakına gelen eleştirilere de cevaben konuştu. Başkan Bozkurt açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkçüydük, sonra nasıl olduysa birden terörist olduk, dinsiz olduk, bir sürü şey ürettiler bizim hakkımızda. Eğer Allah’a inanıyorlarsa ben hakkımı helal etmiyorum. Kim ki bu senaryoyu üretiyorsa ben hakkımı helal etmiyorum. İnşallah bunun hesabını öbür dünyada verirler ve vicdanları varsa akşam yattıklarında bu hesabı verirler. Bu toplum bir günlük beş günlük yüz günlük bit toplum değil; binlerce yıldır bir arada yaşayan kadim toprakların çocukları bunlar. Hiç kimse bir yalanla bir iftira ile bu toplumu birbirinden ayıramaz, izin vermeyeceğiz. Terör örgütü de de ayıramadı, karşı taraftan siyasi saldırıya geçenler de bunu başaramadı. Ben bundan rahatsızım ve dolaysıyla bu hükümetin bir an önce yönetimden el çekmesi gerektiğini düşünüyorum. Zira şuan seçim sürecindeyiz. Demokrasilerde belli bir süre yetkiyi veririz ve bakarız işi doğru yapıyor mu yapmıyor mu diye. Ona göre değerlendiririz. Bu değerlendirme mekanizmamızı bozmaya çalışıyorlar. Kendi başarısızlıklarını bizi suçlayarak kurtarmak istiyorlar. Peki başardılar mı bunu? Hepimiz biliyoruz. Ekonomik sıkıntıları, iş insanlarının yaşadıklarını, ekonominin batışını, Eksi 50 milyar dolara düşen merkez bankası rezervi olduğunu duyuyoruz. Bütçenin her sene açık verdiğini biliyoruz. Sosyoloji bozuldu, ekonomi bozuldu, peki bunu yaparken acaba bir sistem kurdular da bize derman oldular mı? Maalesef bu sistem Türkiye’nin başına beladır. Bu sitem artık söylenildiği gibi bizi kurtaracak değil, ayağımıza pranga olan bir sistemdir ve değişmelidir. Bizim hedefimiz sadece bu hükümeti değiştirmek değil, dağarcığımızdaki bu ülkenin lehine olan projeleri uygulamaktır.

 

“Kılıçdaroğru 13. Cumhurbaşkanı Olacak”

“Sayın genel başkanımızın, 13. Cumhurbaşkanımızın nasıl bir ağır tablo ile karşılaşacağını tahmin edebiliyorum. Bu süreci yönetebilecek bir cumhurbaşkanına ihtiyaç vardı. Sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, devlet tecrübesi, bilgi birikimi itibariyle bu işi yapabilecek en doğru kişidir. Cumhurbaşkanlığı sisteminden parlamenter siteme bu ülkeyi götürebilecek bilgi ve tecrübesi vardır. Bütün saldırılara rağmen artık bu ülkeyi aydınlık geleceğe götürebilmek için özel bir çaba sarf ediyor kendisi. Tabi bu süreçte sayın genel başkan yardımcım Seyit Torun gibi ve ona destek olabilecek Ordu milletvekillerimiz gibi bilgili tecrübeli vekilleri Ankara’ya göndermeniz lazım. Bunu başardığımızda inanın artık kavga etmek zorunda kalmayacağız, birbirimizi ötekileştirmeyeceğiz. Yeter ki bir arada duralım, birbirimize sarılalım. Bu güzel gelecek çok yakında. Bunun için bir tek şeye ihtiyaç var. O da bu birleştirilmiş gücün, sayın Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı yapmasıdır.”

 

 

Torun, “Bizi Eleştirenler Kendi Masalarına Baksınlar”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Ordu Milletvekili adayı Seyit Torun, ise burada yaptığı değerlendirmesinde altılı masayı eleştiren iktidarın kendi kurduğu masaya bakmadığına işaret etti. Torun, bu seçimde oy kullanmanın tarihi bir görev olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

6 siyasi parti bir araya geldiler ve demokrasi adına, adalet adına bir mücadele başlattılar. İnanın dünya siyaset tarihine geçecek bir olay. Büyük bir kararlılıkla Türkiye’nin geleceğini inşa etmek için bir arada buluştular. Hazırlanan bildirinin her bir maddesi karşılıklı uzlaşı içinde yapıldı. Dağıldılar diyenlere karşı karşılıklı anlayış ve ortak akıl ile bir araya geldi altılı masa. Kararlılıkla ülke sorumluluğu içinde vatan için sorunları çözdüler. Şimdi bize altılı masa kumar masası gibi bir sürü ithamlarda bulundular. Şimdi biz onların masasına ne diyeceğiz. Bizim masamızda vatanını milletini seven, düşünen siyasi partiler var ama onların masasında Gaffar Okan’ı katleden Hüda-Par var.

 

“Bu seçim tarihi bir görevimiz var”

Torun, konuşmalarını şöyle sürdürdü: “Bütün sorunları çözeriz. Bu ülkenin çözülmeyecek hiçbir sorunu yok. Ama ayrıya gayrıya düşersek işte o zaman biteriz. Bu iktidar söylemleriyle eylemleriyle maalesef kendisinden olmayanı ya terörist ya hain ilan ediyor. Biz bu al bayrağın altında hep beraberiz. Ayrışmada değil, Türkiye’nin geleceği için yarışmamız lazım. Biz Karadeniz’deki Ordu’daki fındık üreticisi hakkını nasıl alır bunu konuşmamız lazım. Bu düzeni değiştirmek zorundayız. Değiştiremezsek sonuçları hepimize ağır bir bedelle gelecek arkadaşlar. Tarihi bir dönemin içerisindeyiz. Hepimize çok büyük bir görev düşüyor. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmalı ve demokrasiye muhtaç olan ülkelere de örnek olmak zorundayız. Bu tarihi bir görevdir.”

 

İdris Naim Şahin: “Cumhurbaşkanlığı’nda Bay Kemal’e, Milletvekilliğinde Bayan Meral’e”

İYİ Parti Ordu Milletvekili, İçişleri eski bakanı İdris Naim Şahin ise, Ordululuk bilinci etrafında buluşmanın önemine dikkat çekerek Cumhurbaşkanlığında Kılıçdaroğlu’na, milletvekilliğinde İYİ Parti’ye destek istedi. Şahin, “Cumhurbaşkanlığı’nda Bay Kemal’e, Milletvekilliğinde Bayan Meral’e destek bekliyoruz” dedi.

Şahin, alkış alan ifadelerine şöyle devam etti:

“Ordu’da önce insanlarımızın birbiriyle olan sevgisini ve sevgiye dayalı birliğini sağlamak derdindeyiz. Nacizane olarak son dönemde ağırlıklı olarak İstanbul ilimizde samimi bir çabanın sahibi olmaya gayret ettim. Allah’a şükür büyük ölçüde neticesini alabildik. Ordu’muzun şuanda siyaset gündemli farklı yerlerde devam eden toplantıları var. Bunlar yapılabiliyorsa Ordu insanı oturup memleket sorunlarını konuşabiliyor olmasının gerisinde yıllardır insanımıza vermeye çalıştığımız “Sen Ordulusun, önce Ordu” mesajını etken olduğunu düşünüyorum. Bıkmadan, yorulmadan Ordululuk meselesinin gündemde olması gerektiğini düşünüyorum. Görüşümüz farklı, partimiz farklı olsa da Ordu paydasından hiçbir zaman ayrılmamamız gerektiğini ifade etmek istiyorum. Ordu’ya eğer bir şeyler yapmak istiyorsak bunun yolunun da burada olduğunu belirtmek isterim. Önce fikri beraberlik, medeni buluşmalar sağlayamadan siyasal başarılar elde edemeyiz. Muhalefetin ittifak yapamayacağı varsayımı üzerinden iktidar tarafı Cumhur İttifakını yaptı. Muhalefet ise ittifak yöntemini başarılı bir şekilde ortaya oyarak bugünün iktidarını, yarının muhalefetinin uykusunu iyice kaçırdı.”

 

“İktidar kendi partisini bile yönetemiyor”

İdris Naim Şahin, “Ordu özelimize baktığımızda benim görüşüm burada Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti’nin durumu yüzde 50’nin üzerindedir. Yani şu anda biz en düşük yüzde 51’e, en iyisi olmak için yüzde 49’u yaşıyoruz şuan için. Bunu 60’a 40’a Ordu’da getirmemiz hiç zor değil. Burada Ak Parti’den de MHP’den de dostlarımız olabilir. Türkiye genelinde olduğu gibi Ordumuzda da ittifaklar arası oy dağılımı 49-51 değişkenliğindedir. Ama yeter mi, yetmez. İyinin iyisi, başarının daha iyisini sağlamak zorundayız. Fırsat olursa yapmayı düşündükleri bir seçim kazanma aparatı var. Çalınma ihtimali, çizilme ihtimali olan o yüzde yarım da olsa, yüzde bir de olsa hırsızlık payını da sağlayarak kazanarak sağlayarak 60’a 40’a getirmek durumundayız. Türkiye’de Millet İttifakının hedefi Cumhuriyet Halk Partisi’nin birinci olmasıdır. Tabi il il İYİ Parti’nin de birinci çıkmayı hedeflediği noktalar vardır. Siyasette ittifak da ittifak içinde rekabet de çok değerlidir. Ben diyorum ki müsaadenizle bu kadar Ordu sevdalısı bir kardeşiniz olarak Ordu’da birinciliğe ben talibim.  Kim olursa olsun toplamda yüzde 50’nin üzerinde olmak kaydıyla, 6’da 4 en azından Millet ittifakından seçilmek kaydıyla biz birinci olalım, Cumhuriyet Halk Partisi olsun. Kim olursa olsun adı millet olsun, öncü biz olalım. Bu şehir için, bu ülke için. Kötü bir ülke yönetimi ile karşı karşıyayız.İyi yönetemiyorlar. En son deprem örneğindeki gibi, nereye bakarsanız yönetim hakikaten akıl dışı. Hatta o kadar yönetemiyorlar ki kendi partilerini dahi yönetemiyorlar. Kendi partilerini dahi yönetemeyenler memleketi asla ve iyi yönetemez. Gerçek budur. Ordu’ya sesleniyorum. Eyvah dememek için cumhurbaşkanlığında Bay Kemal’e, Milletvekilliğinde Bayan Meral’e destek bekliyoruz. Bu seçimi alan 11 ay sonraki seçimi de alır.” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen Ordu buluşması, seçimlere yönelik istişarelerin ardından misafirlerin Ordu sokaklarına çıkarak vatandaş ve esnaf buluşmaları ile devam etti.

Haber: Hamza ALP – Talip KOCAKOÇ

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu