GündemÜnye

Müdür Kocaoğlu: “6 Bin 500 Kitap İle Kütüphanemizi Açacağız”

Ülke genelinde süregelen kitap okuma seferberliği Ünye’de de etkili adımlarla ortaya konuluyor. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün, kitap okumayı yaşam biçimi kılmak adına AVM, Gar, tren, otobüs gibi ortak kullanım alanlarındaki kütüphane projelerine Ünye de katkı sağladı.

Üniport AVM’nin üst katında 280 metrekare ve ilk etapta 6 bin 500 kitap ile faaliyete alınacak olan Halk Kütüphanesi adeta yeni bir yaşam alanı olacak.

Mevcut kütüphane binasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Ünye İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Erol Kocaoğlu, Üniport AVM Halk Kütüphanesi hakkında bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi. İhale ve resmi prosedürlerin ardından yılbaşına kadar açılması planlanan bu yaşam alanı ile pandemide azalan kitap okuma oranının da artması hedefleniyor.

Müdür Kocaoğlu, yaptığı değerlendirmede şu detaylara verdi:

 

“Üniport Kütüphanemiz Tamamlanmak Üzere”

“280 metrekare genişliğinde ve gösterişli bir halk kütüphanesi olacak. Ders çalışmak için de güzel bir alan olacak. Mevcut kütüphanemizde yiyecek ve içecekle girişi kabul etmiyorduk. AVM kütüphanemizde bu mümkün olacak alt katta. AVM kütüphanemizin ihale süreci bitti ve kısa sürede demirbaş malzemelerini de tedarik edeceğiz. Dizayn çalışmamız da tamam. İstiyoruz ki gözü de okşasın. İnanıyoruz ki Türkiye’deki pek çok kütüphaneden güzel olacak. Diğer kütüphaneleri de takip ediyoruz. Sadece bir tek sıkıntımız var. Medya ve tanıtım faaliyetlerine ihtiyacımız var. İnsanlara bu çalışmaları ulaştırmak zorundayız. Ne kadar çok insana ulaşırsak yaşam biçimleri de o derece olumlu bir değişime uğrayacaktır. Biz elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. Kütüphanemizin kitapları da geldi. 6 bin 500 kitap ile kütüphanemizi açacağız.  Yılbaşına kadar açılışı yapmayı düşünüyoruz. Ünye’de gençlerin, öğrencilerin ve kitap severlerin severek katılabileceği ve mesai saatlerinin biraz daha geniş tutulduğu bir çalışmalar içinde olacağız. Açılış ve kapanış saatleri AVM’nin şartlarına göre belirlenip netleşecek.”

 

“Kültür Merkezinde de Kütüphanemiz Olacak”

“Ünye’de yapılacak olan kültür merkezinde de bize ait olan bir salonumuz ve yine kütüphanemiz olacak. Bu alanda pek çok kültürel çalışma ve etkinlikler yapmak istiyoruz.  Kültür merkezi ile birlikte geleceğin bizim olduğuna inancımız da artacak. Paneli süreci öncesinde bu kütüphanede yıllık 40 bin kitap okunurken paneli süreciyle birlikte bilgisayar ortamına dalmışlığımız son dönemde yıllık kitap ortalamasını 15 bin adet kitaba düşürdü. Bu sayıların artması ve kültürel zenginliği oluşturmak için insanları kitapla iç içe bir yaşama yönlendirmeliyiz.”

 

 

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu